Timol listići – kućna izrada
Primjena akaricida na bazi timola kod tretiranja pčelinjih zajednica protiv varooze pčela. Varooza je nametnička bolest odraslih pčela i pčelinjeg legla uzrokovana hematofagnom grinjom Varroa destructor.
Varroa je kao nametnik još prije pola stoljeća čovjekovom nepažnjom prenesen s izvornog domaćina azijske pčele – Apis cerana na europsku medonosnu pčelu – Apis melifera te kao takav predstavlja jednu od najvećih prijetnji danas suvremenom pčelarstvu.
Postupak proizvodnje otopine timola za 50 košnica
- 1 kg timola 99%-tnog
- 1 litra alkohola 70-96%-tnog etilnog alkohola (za piće recimo votka i sl.)
Promiješajte timol u alkoholu i pričekajte kako bi se kristali otopili, po potrebi ponovno malo miješajte i ponovno dok se u potpunosti kristali timola ne otope.
Postupak umakanja trakica
Narežemo 200 upijajućih kartonskih trakica, vileda krpe, drveni štapići ili slično i to od 1,5 do 2 mm debljine širine 2,5 cm dužine 25 cm
Potopimo bunt tako narezanih pripremljenih traka i držimo 24 sata u alkoholnoj otopini timola kako bi dobro upile.
Impregnacija
Ostavimo ih vani u hladu oko 4-5h po nekim recepturama i do 10h. Ovaj korak je presudan, jer će sav etanol koji je višak i služi samo kao otapalo ispariti. Tada na vašem mediju ostaje samo timol pa su vaši listići spremni za korištenje, ne brinite ako je na njima ostalo još malo etilnog alkohola, pčele neće biti nervozne ili od toga pijane…
Upotreba
Koristimo 4 trake/listića po radno aktivnoj košnici koja stavljamo između okvira i to nakon zadnjeg vrcanja meda na primjer kestena, a ne kasnije od početka/sredine rujna. Ostavimo ih da djeluju 21 dan nakon čega ih vadimo i adekvatno zbrinemo. Ukoliko je zajednica slabija od nekog uobičajenog prosjeka tj. ako se zajednica bez problema svede na jedan nastavak, tada broj traka slobodno i smanjimo te koristimo samo 3 trake.
Dnevne temperature s obzirom na koncentraciju timola i broj traka prilikom tretmana neka se kreću između 24 i 27°C, kako bi postigli što bolju učinkovitost uz što manje burnu reakciju pčela. Ne preporuča se koristiti te trake kada su dnevne maksimalne temperature iznad 30°C tada ako baš morate stavljajte ih rano ujutro ili kasno popodne/predvečer.
Količina traka / košnica:
BROJ TRAKA | BROJ KOŠNICA |
4 | 1 |
40 | 10 |
80 | 20 |
200 | 50 |
- Pitanje: da li na košnice sa dva nastavka stavljamo 8 listića-trakica?
Odgovor: Ne, dovoljno je 4! - Pitanje: da li se može koristiti drugi upijajući materijal?
Odgovor: Da, svaki koji će na sebe umakanjem upiti timol! - Pitanje: može li se koristiti u proljeće prije medenja?
Odgovor: Da, i u vrijeme medonosne paše može ima li za time potrebe te ako istu ne mislite vrcati!
NAPOMENA: Proizvod ne koristiti tijekom medonosne paše koju mislimo vrcati, kao uostalom ni bilo koji drugi, kako bi izbjegli moguću promjenu okusa u medu. Korištenje i prodaja timola na ovaj način strogo je zabranjeno u liječenju varoze bez odobrenja nadležnog ministarstva određene države. Smijete naravno tu recepturu koristiti za suzbijanje varoze pčela na vlastitom pčelinjaku za vlastite nekomercijalne potrebe i isključivo na vlastitu odgovornost te ukoliko se prilikom izrade budete pridržavali svih mjera opreza uz korištenje zaštitne opreme. Timol je štetan za vaš organizam ako ga progutate, izaziva opekotine, otrovan je za vodene organizme i može uzrokovati dugoročne štetne učinke u vodenom okolišu. Pčelarski portal pcelarstvo.hr ne snosi nikakvu odgovornost ovim tekstom prouzročene duševne boli kao i za upotrebu te ukoliko uz varozu na pčelinjaku ne budete korištenjem timola više imali ni nozemozu. Treba izbjegavati izravan kontakt timola s kožom i očima zbog mogućeg kontaktnog dermatitisa te iritacije kože i očiju. U slučaju dodira s kožom potrebno je temeljito isprati to područje sapunom i vodom. U slučaju kontakta s očima, potrebno ih je temeljito isprati s mnogo čiste tekuće vode te zatražiti liječničku pomoć. Kod rukovanja sredstvom treba nositi nepropusne rukavice kao i drugu uobičajenu zaštitnu opremu.