Dalji pad proizvodnje meda u Francuskoj
Proizvodnja meda tijekom 2021. godine u Hrvatskoj zbog klimatskih uvjeta na pojedinim lokacijama svela se na puko preživljavanje dostatno za pčele. Nismo mi u tome jedini u Europi iako mnogi pčelari okrivljuju za svoje slabe rezultate povećanje broja pčelara što jednostavno kad se sve stvari stave “na vagu” nije točno. Kad bi to bilo tako ukupna proizvodnja ne bi pala nego rasla, no znamo da to nije tako.
U Hrvatskoj se umjesto forsiranja ravnopravnosti i Dobre pčelarske prakse sustavno provodi ciljano financiranje nepotrebnih neustavnih i nelogičnih projekata i evidencija umjesto da ti novci završe kao izravna potpora pčelarima.
Proizvodnja meda na primjer u Francuskoj svake se godine smanjuje, od 35.000 tona koliko su pčelari proizveli 1995. godine u 2021. godini proizvodnja meda se svela na samo 7.000-8.000 tona.
Francuski pčelari upozorili su da je proizvodnja meda ove godine na povijesno niskim razinama. Prema dostupnim podacima kolege u Francuskoj upozoravaju da je proizvedeno samo između sedam i osam tona meda – znači samo polovica prošlogodišnje proizvodnje.
Oni krive loše medenje zbog hladnih, vlažnih i vjetrovitih uvjeta u mnogim francuskim regijama koje su bile pogođene i mrazom.
Iako su 2020. i 2014. bile dobre godine za proizvodnju meda, ona je već godinama u stalnom padu.
Kako je padala proizvodnja meda u Francuskoj?
Pad proizvodnje meda u Francuskoj od 1995. godine:
- 1995. godina – 35.000 tona
- 2004. godina – 25.000 tona
- 2013. godina – 15.000 tona
- 2016. godina – 9.000 tona
- 2021. godina – 7-8.000 tona
Pčelarstvo.HR hrvatski nacionalni pčelarski web portal
Klimatske promjene, prisutnost grabežljivih vrsta kao što su azijski stršljen i sve masovnija upotreba pesticida loše utječu na pčelarstvo, javlja Euronews. Prošle godine trebala je biti uvedena zabrana upotrebe pesticida u Francuskoj, no farmaceutsko trgovački lobi bio je jači i vlada je odobrila upotrebu na uzgoju šećerne repe.
Mnoge europske zemlje pa tako i Hrvatska doživjele su značajno smanjenje proizvodnje, isto se desilo i u Turskoj pa i preko oceana u Sjedinjenim Američkim Državama.
“U trgovinama će biti manje francuskog meda, ali puno stranog meda“, izjavio je za medije Christian Pons, predsjednik Unafa. Kod nas na još nesređenom tržištu u kom osim trgovačkog pčelarima problem predstavljaju i uhljebnički pčelarski lobiji još je i gore.