
Hrvatska pčelarska služba 112
Koordinacija za očuvanje pčela u Republici Hrvatskoj, humanog zbrinjavanja rojeva pčela djeluje i radi 24/7/365 dana u godini. Svakodnevno nam stižu upiti građana za humanim zbrinjavanjem dolutalih rojeva pčela nepoznata vlasnika ali i pčelara i pčelarskih udruga za pristupu koordinaciji.
Hrvatska pčelarska služba 112 dobrovoljna je, volonterska i neprofitna služba javnog karaktera. Ona preko pčelara i pčelarskih uruga koje okuplja djeluje na cijelom teritoriju Republike Hrvatske te dežurstvima osigurava na dojavu građana u slučaju potrebe žurno i humano zbrinjavanje rojeva pčela nepoznata vlasnika. Preko pčelarskih udruga i pčelara izvan sezone rojenja bavi se educiranjem građana o koordinaciji zbrinjavanja pčela, pčelama, osama i stršljenima. Svim prednostima koje nam ti insekti pružaju ali i opasnostima od istih.
Članstvo i pristup Hrvatskoj pčelarskoj službi je dobrovoljno, a sam rad se obavlja volonterski. Članovi se posebnom obukom i edukacijom osposobljavaju za zadatke s kojima se na svojim pčelinjacima ne susreću.
Urbane su sredine najčešći teren djelovanja Hrvatske pčelarske službe 112, posebna je pažnja usmjerena na intervencije u školama, vrtićima, javnim ustanovama u kojima je velik protok ljudi i slično kako bi se izbjegle nesreće. Pčele su naime korisne, kao takve su zaštićene no istovremeno mogu biti i opasne za ljude.
Hrvatska pčelarska služba 112 organizirana je na teritorijalnoj osnovi putem udruga unutar koordinacije, čiji se rad usklađuje i vodi preko nositeljica koordinacije HPS 112. Služba je u svom radu kao takva ustrojstveno jedinstvena i poziv bilo kojoj stanici 112 ili članu službe na pojedinom području osigurava stanovnicima da će netko izaći i pobrinuti se za njihov problem.
Iako se mnogi danas pokušavaju predstaviti kao služba zbrinjavanja rojeva pčela Hrvatska pčelarska služba je jedna i jedinstvena te djeluje preko svojih službenih mrežnih web stranica: https://www.hps-112.com i preko službene Facebook stranice HPS-112
Odgovor: Ne. Pčelar pritom može, ali ne mora biti član neke od registriranih udruga pčelara. Članstva u udrugama građana u Republici Hrvatskoj su dobrovoljna. Pčelar koji pristupa mora biti punoljetna osoba koja se bavi uzgojem pčela. Iznimno može biti i maloljetna no uz pristanak roditelja kao takva na terenu nikad ne djeluje samostalno već svoje iskustvo stječe u pratnji iskusnih pčelara.
Odgovor: Pčelar koji pristupa Hrvatskoj pčelarskoj službi 112 po potrebi u startu prolazi potrebnu edukaciju, kao na primjer upravljanje vozilom sa korpom i slično.
Odgovor: Svim članovima "Hrvatske pčelarske službe 112" (HPS 112) dogovaramo posebne popuste koje imaju kao članovi Hrvatske pčelarske službe 112!