Izvješće EU-a: Gotovo polovina meda u prodaji su krivotvorine
Nakon objave laboratorijskih rezultata Europske komisije o krivotvorenom medu, organizacija za zaštitu potrošača foodwatch pozvala je nadležna tijela u Njemačkoj da poboljšaju svoje kontrole protiv prijevara s hranom javlja foodwatch.org.
Budući da su državni laboratoriji koristili zastarjele metode analize, većina krivotvorina meda ostala je neotkrivena, zaključuje foodwatch.org. U ime Europske komisije laboratorij Zajedničkog istraživačkog centra (JRC) upotrijebio je moderniju metodologiju za pronalaženje šećernih sirupa od riže, pšenice ili šećerne repe koja je pronađena u 46 posto od 320 uzoraka meda. To je zabranjeno u skladu s pravilima EU-a. Od 32 uzorka uzeta u Njemačkoj, za polovicu se također sumnja da je rezultat krivotvorina.
“Ako kupujete med, očekujete med – ta sigurnost nažalost ne odnosi se na Europu: potrošači su godinama kupovali lažni med u supermarketima, a da toga nisu bili ni svjesni“, objasnio je Chris Methmann, generalni direktor foodwatcha Njemačke. “Prevaranti besramno iskorištavaju praznine u kontroli hrane. Samo modernijim metodama analize vlasti mogu kontrolirati otkrivanje krivotvorina i osigurati da one nestanu s tržišta.” foodwatch je pozvao savezne države da financijski podrže laboratorije u pretvaranju u modernije metode kontrole.
Stopa krivotvorina iznosi čak 46 posto otprilike je tri puta veća nego u posljednjem izvješću EU-a o kontroli 2017. Tada je udio odbijenih uzoraka iznosio samo 14 posto. Jedan od mogućih razloga: U prošlosti su prevaranti razrjeđivali med šećernim sirupima od kukuruznog škroba ili šećerne trske. Međutim, sada koriste sirupe uglavnom od riže, pšenice ili šećerne repe – prijevaru koju većina laboratorija trenutno ne može tehnički otkriti.
Prevara s medom je unosna: med uvezen u Europu u prosjeku košta 2,17 eura po kilogramu, dok šećerni sirupi od riže koštaju između 0,40 i 0,60 eura po kilogramu.
EU svake godine uvozi 175 000 tona meda iz trećih zemalja. To EU čini drugim najvećim uvoznikom meda na svijetu nakon Sjedinjenih Država – i time pokriva 40 posto potrošnje. Foodwatch procjenjuje da se u EU-u svake godine proda 80.000 tona krivotvorenog uvezenog meda. Međutim, budući da se prijevare događaju i unutar EU-a, ukupan broj zabranjenog meda u europskoj trgovini znatno je veći.