Još jedna podjela opreme za pčelare u ‘Hrvatskoj pčelarskoj službi 112’
Uz druženje kraćom su prezentacijom Dražen Jerman i Antun Karlović u ime koordinacije “Hrvatske pčelarske službe 112” upoznali pčelare udruge Virovitica i Matica iz Županje s projektom koji danas djeluje i uz potporu Ministarstva poljoprivrede na volonterskom zbrinjavanju rojeva pčela nepoznata vlasnika još od 2004. godine iz Varaždina.
To je treba istaknuti prvi takav i još uvijek jedinstven projekt po organizaciji, ali i načinu zbrinjavanja „odlutalih“ rojeva pčela nepoznata vlasnika. Svakog dana sam projekt okuplja sve više i više volontera educianih i savjesnih pčelara i njihovih udruga Republike Hrvatske udruženih samo s jednim ciljem:
Pomoći građanima Republike Hrvatske kada doluta roj pčela na njihov prozor, ogradu, drvo u dvorištu, vikendicu i slično.
Svojim angažmanom ti vrijedni pčelari volonteri, koji svoje vrijeme odvajaju za društveno koristan rad, rade i na očuvanju pčelinjeg fonda i naravno okoliša u kom žive i rade. HPS 112 je kao projekt u isto vrijeme i jedan od boljih načina promocije pčela, pčelara i pčelarstva te spajanja uz obostrano zadovoljstvo samih građana sa lokalnim pčelarima.
Uz podjelu novih prepoznatljivih pčelarskih odjela te novog sustava bežičnih usisavača za pčele kupljenih sredstvima iz donacije, pčelari Ivan Mišković, Danijel Čajko i Damir Piljić ispred udruge Matica iz Županje će sada svoja nova saznanja nesebično dijeliti sa drugim zainteresiranim pčelarima za taj društveno koristan rad pa tako nema straha za nestanak pčela u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Ne trebaju naravno brinuti ni građani Virovitičko podravske županije jer će prema riječima predsjednice udruge pčelara Virovitica Marijane Matić uz novu zaduženu opremu u toj županiji i dalje pčelari nastaviti raditi na očuvanju svake male ali vrijedne Sive pčele koja je kao Apis mellifera carnica jedna od najcjenjeniji vrsti pčela u svijetu!
Uz nju spremni su vam pomoći već od danas u Virovitičko-podravskoj županiji i Predrag Momčilović zadužen za područje Općine Gradine i Suhopolje, Ivoš Dragan koji će djelovati na lokaciji Levinovca te Mirko Požgaj koji će se pobrinuti za vrijedne male pčele u okolici Općine Lukać. Uz od prije u HPS 112 uključene pčelare Dubravka Balinta i Ivana Cmrečnjaka građani po tom pitanju mogu biti mirni.
Svima njima na području Virovitičko-podravske županije za dan dva pridružit će se i pčelari pčelarske udruge Bagrem iz Pitomače na čijem će području prema najavi predsjednika te udruge Jakupec Dražena odmah biti uključeno još 5-6 pčelara.
Zato trebate znati da imate li problem s doseljenim rojem pčela posjetite stranicu https://www.hps-112.com gdje uvijek možete pronaći popis najbližih pčelara te njihove kontakt brojeve telefona u vašoj županiji koji će vam taj problem i riješiti za vas na najbolji mogući način.
Možda niste znali:
Siva pčela (Apis mellifera carnica) kojom pčelare pčelari u Hrvatskoj ima tri svoje klimatski prilagođene podvrste: Gorski, panonski i mediteranski ekotip, koji su se ovisno prilagodili klimi, vegetaciji te drugim geografskim obilježjima svojim lokalnim staništima.
Panonski tip prevladava na području kontinentalne Hrvatske pa tako i na području Virovitičko-podravske i Vukovarsko-srijemske županije, mediteranski tip prilagodio se na priobalnom i otočnom području dok je gorski ekotip rasprostranjen na širem području Like i Gorskog kotara!