Ministarstvo poljoprivrede: 42 milijuna kn za duhan i 0 kn za med i propolis
Znanstveni dokazi pokazuju da oglašavanje i promocija duhanskih tvrtki utječe na mlade ljude da počnu koristiti duhan. Adolescentima koji su izloženi oglašavanju cigareta oglasi su često privlačni.
Strategiju koju je 50-ih godina osmislila duhanska industrija kako bi zaštitila prihode u svjetlu sve većih dokaza o povezanosti duhanskog dima i teških bolesti, kod nas se takva strategija još uvijek potiče dok sredstava za dokazano zdrave proizvode poput pčelinjih nema ili su u padu.
Ministarstvo poljoprivrede je u petak, 14. siječnja 2021. godine, uputilo u postupak elektronskog savjetovanja s javnošću Prijedlog Programa državne potpore za iznimno osjetljive sektore u poljoprivredi za 2022. godinu.
Pčelarstvo ne spada u osjetljiv sektor jer savjetnici u Ministarstvu smatraju da su mjere Nacionalnog pčelarskog programa za njihove potrebe u redu i dovoljne. Jasno je i vidljivo i iz aviona kako pčelarski sektor kontinuirano ovako posloženim mjerama i potporama samo gubi.
Programom je naime predviđeno unaprjeđenje uzgoja u sektoru mliječnog govedarstva i svinjogojstva, unaprjeđenje proizvodnje duhana (?) i maslinovog ulja te očuvanje domaćih i udomaćenih sorti poljoprivrednog bilja, za što je osigurano ukupno 121 milijun kuna iz Državnog proračuna. A gdje je med i ostali pčelinji proizvodi? Oni nisu dio nečeg i ne pripadaju u osjetljiv sektor smatraju u Ministarstvu poljoprivrede – dakle kao i samo pčelarstvo pčelari vrlo po njima su otporan sektor.
Zanimljivo je kako se još uvijek potiče duhan i to ne baš malim iznosima, koji je dokazano štetan, čija je upotreba u pojedinim dijelovima zabranjena, na čije se proizvode crtkaju one strašne slike i slično, a med, propolis, matična mliječ i ostali proizvodi ne. Ne bi li ipak trebalo biti obrnuto da se potiču proizvodi koji su zdravi za konzumaciju umjesto onih dokazano štetnih?
Programom državne potpore za iznimno osjetljive sektore u poljoprivredi za 2022. godinu utvrđuju se mjere, ciljevi, uvjeti, korisnici i financijske omotnice za provedbu navedenih mjera u 2022. godini.
Za provedbu Programa Ministarstvo poljoprivrede je osiguralo:
- 51 milijun kuna za uzgoj mliječnih krava,
- 18,5 milijuna kuna za uzgoj rasplodnih krmača,
- 42 milijuna kuna za proizvodnju duhana,
- 8,5 milijuna kuna za proizvodnju maslinovog ulja
- milijun kuna za očuvanje domaćih i udomaćenih sorti poljoprivrednog bilja.
- 0,0 kn za pčelinje proizvode
Savjetovanje je otvoreno do 28. siječnja 2022. godine.