Pčelari oprez u radu s košnicama, oprema glavu čuva!
Opreza u radu s pčelama nikad dosta. Svjedočimo iz godine u godinu kako “stariji – iskusni” pčelari preko društvenih mreža dijele savjete novim kako oni rade bez opreme i da ista nije potrebna. To je pogrešno i neodgovorno, a zadnji primjer o kojem obavještava Uprava Republike Slovenije za zaštitu i spašavanje pokazuje kako može bilo kome i bilo kad u radu s pčelama doći i do fatalnih posljedica.
Uprava Republike Slovenije za zaštitu i spašavanje izvjestila je da su dvije osobe preminule kod naselja Sopotnica u općini Škofja Loka.
Hitna pomoć zbrinula je jednu osobu na mjestu događaja, dok je druga je preminula tijekom helikopterskog transporta u UKC Ljubljana.
Incident se dogodio u nedjelju oko 9.25 sati u nesreći prevrtanja košnica. Na teren su izašli vatrogasci PGŽ Bukovica te pružili prvu pomoć muškarcima do dolaska hitne pomoći. Spasioci NMP Škofja Loka, zbrinuli su jednu osobu na mjestu događaja.
Druga osoba prevezena je hitno helikopterom Slovenske vojske i HNMP-a na brniku na daljnju njegu u ljubljanski klinički centar, ali je preminula tijekom leta.
Iz PU kranjske pojašnjavaju kako sve okolnosti pokazuju da su dva odrasla muškarca radila nešto oko košnice koja je pala i prevrnula se. Pčele su izbole a za jednog od njih, ubodi su bili nažalost fatalni odmah dok je drugi preminuo na putu tijekom transporta helikopterom u KBC Ljubljana.
Pčele, ose i stršljeni nisu kućne životinje!
Iako u Republici Hrvatskoj, ali i u svijetu, postoji određena selekcija pčela na agresivnost pčela nije domaća životinja na čiju se “mirnu narav u iznimnim situacijama možete osloniti. Udruga “Pčelarstvo online” godinama također upozorava kako nenajavljeni tzv. “posjeti” pčelinjacima bez kontrole vlasnika ne samo da nisu zakonski dozvoljeni jer se radi u velikoj većini slučajeva o povredi privatnog vlasništva što predstavlja kazneno djelo, već su isti itekako opasni za znatiželjnike bilo koje vrste bilo oni baš ako hoćete i “pčelari”. Širom Republike udruga Pčelarstvo online Hrvatske preko “Hrvatske pčelarske službe 112” provodi besplatne edukacije za građane kako se ponašati i što raditi kada se nađete u blizini roja pčela bilo na vlastitom zemljištu / stanu bilo u prirodi. Edukacije za građane u dogovorenim terminima po MO, domovima umirovljenika, vrtićima, školama i sl. su potpuno besplatne! Pčele su poput vode i vatre ističu pčelari “Hrvatske pčelarske službe 112″ dobre su kada se drže pod kontrolom, ali kad ta kontrola nestane zbog nemara i mogućeg neiskustva nastane kaos”!