Poljski pčelari postigli zabranu genetski modificiranog kukuruza
U ožujku 2012. poljski pčelari i građani na ulicama Varšave prosvjedovali su zbog upotrebe genetski modificiranog (GM) kukuruza i krumpira. Prosvjed je poslužio kao poziv na akciju mobilizacije poljskog Ministarstva poljoprivrede kako bi se genetski modificirani organizmi (GMO) definitivno zabranili. Kampanja je postigla djelomičan uspjeh jer je pomogla mobilizirati poljskog premijera Donalda Tuska da mjesecima kasnije uvede zabranu uzgoja određenih genetski modificiranih usjeva.
Godine 1996. poljoprivredna biotehnološka tvrtka Monsanto pokrenula je projekt razvoja kukuruza za zaštitu od insekata koji bi se mogao uzgajati bez upotrebe insekticida. To je rezultiralo novim pramenom nazvanim MON810 koji proizvodi protein iz bakterije Bacillus thuringiensis (Bt). Ovaj protein odbija štetočine kukuruza koje mogu značajno naštetiti prinosu i kvaliteti usjeva. Monsanto tvrdi da je siguran za ljude, životinje, insekte i sve druge neciljane organizme. Ova tvrdnja došla je nakon navodnog opsežnog testiranja. Monsanto na svojoj internetskoj stranici objašnjava prednosti upotrebe MON810, navodeći da su navodno prinosi MON810 veći zbog manje oštećenja insekata, kvaliteta proizvoda veća je zbog smanjenja kontaminacije mikotoksinima, a uporaba pesticida nije potrebna.
Međutim, postoje znanstveni dokazi da je MON810 imao štetne učinke tijekom svog postojanja u američkoj poljoprivredi. Pojedinci i laboratoriji proveli su testiranje kako bi opovrgnuli sigurnosne tvrdnje i dali alarmantne rezultate. I MON810 i kemikalije koje se koriste s njim terete se za izazivanje takozvanog u svijetu raširenog poremećaja – kolapsa kolonija (CCD). To je fenomen u kojem cijele kolonije pčela ili umiru ili iznenada netragom nestaju.
Sumnja se da MON810 ima subletalne učinke na pčele ali i ostale oprašivače poput utjecaja na imunitet. John MacDonald, biolog i pennsylvanijski pčelar poznat po svojim istraživanjima vezanim uz negativne učinke GM usjeva otkrio je da pčele koje se hrane u blizini Bt usjeva nisu mogle dobiti dovoljno na svojoj težini da prežive zimovanje. Ove pčele uglavnom nisu uspjele proizvesti med, a one koji jesu, proizvele su manje od količine meda potrebne za pomoć koloniji da preživi zimu. Genetski modificirani proizvod, a posebno kolaps pčela(CCD), imaju veliko značenje za poljsku vladu jer su pčele ključne za oprašivanje usjeva, a pad njihovog broja predstavlja prijetnju poljoprivrednoj industriji u Poljskoj.
Početkom ožujka 2012. devet zemalja blokiralo je nastojanja danskog predsjedništva EU-a da omogući prošireno uzgoj genetski modificiranih usjeva u Europi. I Francuska je ubrzo nakon toga uvela zabranu MON810.
Bilješke o istraživanjima:
http://foodfreedomgroup.com/2012/03/22/319/.
http://vegnews.com/articles/page.do?pageId=4527.
http://www.gmo-free-regions.org/gmo-free-regions/poland/gmo-free-news-from-poland/news/en/26883.html.
http://phys.org/news/2013-01-poland-cultivation-gm-maize-potatoes.html.
http://capitalbeekeepers.org/?p=300.
http://www.digitaljournal.com/article/321905.