
Ponovo problemi sa satnim osnovama
Pčelinji vosak jest proizvod voštanih žlijezda pčela radilica, koji one koriste za izgradnju saća. Pčelinji vosak jest kompleksna smjesa lipida i ugljikovodika. Pčelinji vosak dobiva se pretapanjem saća i voštanih poklopaca.
Članak 18.
- Pčelinji vosak stavlja se na tržište kao:
- nepročišćeni pčelinji vosak,
- pročišćeni pčelinji vosak (Cera flava),
- pročišćeni bijeli pčelinji vosak (Cera alba),
- satne osnove.
Vosak dakle proizvodi samo pčela, a nikako ne čovjek. Međutim postavlja se pitanje: Kakve satne osnove one uvozne ili domaće proizvodnje se nalaze na našem tržištu bilo u specijaliziranim trgovinama pčelarske opreme, bilo u raznim poljoprivrednim trgovinama koje je prodaju ili kod proizvođača. Odgovor je vrlo jednostavan: loše i dobre. O dobrima imamo prilike slušati i na uši nam izviru hvalospjevi kvalitete i postojanosti. Što se događa u stvarnosti uvjerio sam se ponovo, na sreću ne na vlastitoj koži. Pomažući oko nekih radova na košnicama jednog hobi pčelara ostao sam zatečen nažalost ne baš ugodno. Satne osnove (slikano 30.4.2007.) jednostavno su se topile ugrožavajući nastanjene zajednice. Sreća u nesreći da smo iste išli otvarati usprkos prohladnom i vjetrovitom vremenu jer bi dan dva kasnije od svega unutra ostala kaša preciznije jedna velika nula.
Postoji li u Hrvatskoj zakon o tržištu kad su u pitanju satne osnove? Postoji li mogućnost reklamacije kad pčelar kupi sasvim legalno ne sumnjajući u kvalitetu istih? Kome se žaliti ili tražiti nadoknadu štete uzrokovanu lošim satnim osnovama? Što ako u istima osim vizualne očite nekvalitete ima nedozvoljenih rezuida? Kome se obratiti kad je sve već kasno i može li se uopće nadoknaditi počinjena šteta uzrokovana lošim satnim osnovama ma kojih ona razmjera bila? Koliko dugo treba čekati da se nešto pokrene i koje razmjere ovakvog načina trgovanja satnim osnovama trebamo čekati da se upitamo kakve osnove i iz kojih materijala stavljamo usvoje košnice? Puno pitanja odgovora nema iako smo svi skupa svjesni da su satne osnove temelj iz kojeg pčele grade svoju prirodnu ekološku ambalažu za med! Iste bi trebale biti kolijevka u kojoj se rađaju generacije i generacije novih pčela, a ne groblje kakvo je prikazano na slikama.