Roj pčela i Hrvatska pčelarska služba 112 [HPS 112]
Rojenje pčela prirodni je fenomen koji se javlja kada se formira iz postojeće još jedna nova kolonija medonosnih pčela. Kada zajednica postane tako velika da im nastamba postane tijesna, matica će napustiti košnicu zajedno s velikom skupinom pčela radilica u potrazi za novom nastambom. To je u svijetu nazvano rojenje.
Rojenje pčela se obično događa u kasnije proljeće i rano ljeto kada je kolonija pčela na vrhuncu jakosti odnosno najjača, a vrijeme kako noću tako i danju idealno – toplo. Roj u potrazi za smještajem ovisno o starosti matice bliže ili dalje formirati veliku “lopti – grozd” na obližnjoj grani nekom objektu dok izviđačice traže neko idealno novo mjesto gdje je prema njihovoj procjeni dobro i ugodno za smjestiti se i započeti razvoj nove zajednice.
Rojenje je u stvari prirodan i neophodan dio životnog ciklusa medonosnih vrsta pčela, ali može za pčelara biti problematično glede prinosa. Također ako se roj smjesti na nekom za ljude neprikladnom i neželjenom mjestu, poput zgrade doma umirovljenika, dječjeg vrtića ili škole, u blizini područja autobusnog ili željezničkog kolodvora, bolnice i slično može predstavljati sigurnosan rizik i problem. U tim slučajevima najbolje je kontaktirati profesionalnog pčelara ili stručnjaka za kako bi isti sigurno uklonio roj pčela.
Kako djeluje Hrvatska pčelarska služba 112 [HPS 112] po pitanju rojeva pčela?
U Hrvatskoj na području cijelog teritorija 2005. godine prvi je puta od strane članova udruge Pčelarstvo online pokrenut projekt tada naziva ‘SOS roj pčela‘ koji 2018. godine udruživanjem i priključenjem drugih udruga mijenja naziv u ‘Hrvatska pčelarska služba 112’ ili skraćeno ‘HPS-112‘.
Građani RH ako naiđu na problem s rojem pčela na jednostavnoj i preglednoj web stranici Hrvatske pčelarske službe 112 mogu prema županiji pronaći najbližeg pčelara ili kontaktirati županijskog koordinatora koji će mu osigurati izlazak pčelara na teren kako bi riješio njegov problem s rojem pčela. Kako Hrvatska pčelarska služba ima suradnju i sa Centrom 112, komunalnim redarima i lokalnim vatrogasnim postajama poziv se može uputiti i njima pa će oni kontaktirati pčelare s popisa. Usluga je za građane potpuno besplatna osim u slučajevima kada je intervencija takva da iziskuje od pčelara dodatne troškove koji nisu uobičajeni za uobičajeno zbrinjavanje rojeva pčela.