Novosti
Subvencijska prijevara HPS-a u iznosu od 5,2 milijuna kuna!

Subvencijska prijevara HPS-a u iznosu od 5,2 milijuna kuna!

Najmanje 5,2 milijuna kuna “teška” je, prema našim saznanjima, navodna subvencijska prijevara vezana za Hrvatski pčelarski savez zbog koje je, doznajemo, podignuta kaznena prijava protiv dvojice bivših predsjednika Pčelarskog saveza, saborskog zastupnika i člana vladajuće većine Vladimira Bileka i Martina Kranjeca, te još dvojice, direktora veterinarske ambulante Konjščina Josipa Crnjca i Mirka Mikuleca iz Phoenix Farmacije.

U Županijskom državnom odvjetništvu Zagreb, gdje je kaznena prijava, kako doznaje Jutarnji.hr a i mi smo pisali o kriminalu u HPS-u, proslijeđena iz Općinskog državnog odvjetništva u Zlataru, nisu htjeli odgovoriti na upite o ovoj kaznenoj prijavi. Poručili su tek da je riječ o službenoj tajni.

Nastavno na vaš upit vezan uz kaznenu prijavu protiv više osoba zbog, kako navodite, subvencijske prijevare, odgovaramo da su podaci o istovjetnosti osobe protiv koje je podnesena kaznena prijava i podaci na temelju kojih se može zaključiti o istovjetnosti te osobe, službena tajna – stoji u odgovoru koji je Jutarnji.hr dobio od tajništva Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu.

Zloupotreba položaja
No, iz neslužbenih izvora doznali su da je prvoosumnjičeni u toj kaznenoj prijavi Crnjac, dok je zastupnik Bilek drugoosumnjičeni, te da se prijava odnosi na razdoblje od 2012. do 2014. Bilek je, podsjetimo, u ožujku 2014. postao predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza (HPS), a na tom je mjestu naslijedio Martina Kranjeca koji pak je organizirao vjerojatno najveću pljačku pčelara u svijetu.

Pčelari s kojima su razgovarali novinari Jutarnjeg.hr o ovom slučaju kažu kako je njihova krovna organizacija, Hrvatski pčelarski savez, ne samo oštetila državni proračun nego je, ističu, prevarila i njih.

U središtu ove priče su potpore koje pčelari dobivaju za lijekove za pčele, a prema njihovim tvrdnjama, u razdoblju od 2011. do 2014. za prodane lijekove pčelarima, plaćanje PDV-a je izvršeno iz poticaja koje su oni dobili od Agencije za plaćanje u poljoprivredi. Kako prema odredbi članka 4. st. 1. toč. 1. Pravilnika o uvjetima i načinu provedbe mjera pomoći za sektor pčelarstva nije dopušteno plaćanje PDV-a iz potpora, pčelari sumnjaju da je time Hrvatski pčelarski savez počinio kazneno djelo subvencijske prevare iz članka 258. st. 1. i 2. Kaznenog zakona te kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti.

Da je doista bilo nepravilnosti dokazuje i odluka koju je donijela Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju nakon provedene kontrole financija za 2014. u Hrvatskom pčelarskom savezu. Tada su utvrdili nepravilnosti i zatražili od HPS-a povrat sredstava u iznosu 2,042.830,04 kune.

Agencija u svom obrazloženju navodi da je tijekom kontrole transakcija, kako bi se utvrdilo jesu li transakcije koje sačinjavaju dio sustava financiranja od strane Europskog fonda za jamstvo u poljoprivredi zaista izvršene i jesu li izvršene pravilno, provedena i kontrola dokumentacije kod podnositelja zahtjeva HPS-a, Veterinarske ambulante Konjščina i Phoenix Farmacije.

Inspekcijskim nalazom utvrđeno je da je povrijeđena odredba članka 8. stavka 2. Pravilnika o uvjetima i načinu provedbe posebnih mjera pomoći za sektor pčelarstva u 2014. godini kojim je propisano da jedinični iznos potpore podrazumijeva novčanu vrijednost VMP-a (bez PDV-a) potrebnog za jedno tretiranje protiv varooze jedne pčelinje zajednice. Kontrolom dokumentacije od strane poljoprivredne inspekcije Ministarstva poljoprivrede i slijedom tumačenja Porezne uprave Ministarstva financija, utvrđena je nepravilnost smanjenja porezne osnovice koja je za posljedicu imala ostvarivanje potpore na iznos s uključenim PDV-om – stoji u obrazloženju Agencije, koja je potom naložila da im se u roku od 30 dana vrati nešto više od dva milijuna kuna.

Vodili evidenciju
Da bi ovaj slučaj s plaćanjem PDV-a iz potpora razjasnili, potrebno je vratiti se nekoliko godina unatrag. Naime, iako se kaznena prijava odnosi na razdoblje od 2012. do 2014. godine, sve je počelo, kako pojašnjava jedan od pčelara dobro upućen u slučaj, još 2008. godine kada je donesen Pravilnik o držanju pčela i katastru pčelinje paše. Pravilnik je, ističe naš sugovornik, bio ključan za ono što se poslije događalo. Naime, tim je Pravilnikom HPS bio ovlašten da preko svojih pašnih povjerenika prikuplja podatke za Evidenciju pčelara i pčelinjaka, iako je tu evidenciju, zapravo, trebao voditi Hrvatski stočarski centar. No, to u praksi nikada nije zaživjelo, pa je, priča, izmjenama i dopunama Pravilnika izričito određeno da evidenciju vodi HPS.

HPS, iako to ne regulira niti jedan propis, od pčelara naplaćuje prikupljanje podataka za Evidenciju pčelara i pčelinjaka, i to naplaćuje različito za članove HPS-a i za one koji to nisu. Tako je za članove naknada 2 kune po košnici, dok za nečlanove ta naknada iznosi 3,5 kuna. Tako se praktički pčelare prisiljavalo da se učlane u HPS, a pri tome im se govorilo da će kao članovi dobiti besplatno lijekove za pčele, i to koliko im treba. Na takav način, odnosno, od tih naknada za evidenciju, HPS bi godišnje uprihodovao oko milijun kuna, a uz to je imao i prihod od svoje redovne članarine, koja nije sporna i koja iznosi oko 1,5 milijuna kuna – kaže naš izvor iz Pčelarskog saveza. Ističe kako je pčelarima u početku lijepo zvučalo da će za cijenu članarine u HPS-u i za nižu naknadu za evidenciju dobiti koliko god im treba lijekova za pčele, ali da tada još nisu znali da se na taj način, kako sumnjaju, izbjegavalo plaćanje PDV-a na lijekove.

Sve se, kako su nam pojedini pčelari ispričali, odvijalo na sljedeći način. Udruga pčelara izvršila bi popis pčelara zbog dobivanja poticaja za lijekove za liječenje pčela od varooze. Naknada za popis po košnici iznosila bi dvije kune za članove HPS-a i tri i pol kune za one koji nisu članovi HPS-a. Potom bi HPS sastavio popis pčelara i košnica te dostavio narudžbenicu Veterinarskoj ambulanti Konjščina koja je lijekove kupovala od Phoenix Farmacije. Pčelari s popisa su lijekove za liječenje pčela kupovali od Veterinarske stanice Konjščina na način da opunomoćuju Veterinarsku stanicu da naplatu kupljenih lijekova izvrši od Agencije za plaćanje u poljoprivredi.

Veterinarska ambulanta je pčelarima prodavala lijekove za najveći dopušteni poticaj po pojedinoj košnici, koji nije smio biti veći od 25 kuna. Dakle, prodavali su ga za 25 kuna po košnici plus PDV, što je ukupno po košnici iznosilo 31,25 kuna. Agencija za plaćanje potom bi dostavljala novac Veterinarskoj stanici Konjščina kojim je ona plaćala za lijekove Farmaciji. Prethodno su pčelari s HPS-ovog popisa davali punomoć Veterinarskoj stanici Konjščina da za svakog od njih kod Agencije za plaćanje u poljoprivredi podignu poticaji, odnosno, novac koji je svakom pojedinom pčelaru odobren za kupnju lijekova. Dakle, na računu je cijena s PDV-om bila 31,25 kuna po komadu, ali bi nakon prodaje Veterinarska stanica Konjščina, uz pomoć dokumenta Odobrenje kupcu umanjila cijenu lijeka na iznos 20 kuna plus PDV po komadu. Obavijest o smanjenju cijene Veterinarska stanica dostavljala je Hrvatskom pčelarskom savezu, koji bi od svakog pčelara prikupio suglasnost za smanjenje cijene lijeka. Veterinarska stanica Konjščina od Agencije za plaćanje u poljoprivredi potom bi naplatila 25 kuna po jednom lijeku i nakon toga bi iz istog iznosa, dobivenog kao poticaj, platila PDV.

Zbog dodatnog pojašnjenja navest ćemo primjer za 2014., dakle, za godinu u kojoj je inspekcijski nalaz utvrdio nepravilnosti, a Agencija potom zatražila povrat sredstava. Tada je Pčelarski savez od Veterinarske ambulante Konjščina kupio veterinarsko-medicinski preparat (VMP) te je Veterinarska ambulanta Konjščina, pričaju nam pčelari, izdala 10. srpnja 2014. godine račun u ukupnom iznosu od 12,785.951,56 kuna, od čega je 2,562.736,19 kuna bio iznos PDV-a. Dakle, iznos računa bez PDV-a bio je 10,214.414,78 kn. Potom je 20. srpnja 2014. godine Veterinarska ambulanta Konjščina izdala odobrenje (rabat) u iznosu od 2,562.736,19 kn, kojim, zapravo, umanjuje iznos osnovnog računa za isti taj iznos. Iz toga bi proizlazilo da novi ukupni iznos računa, kada se uključi odobrenje, iznosi 10,214.414,78 kuna, od čega je nova osnovica za PDV 8,200.755,80 kuna, a PDV 2,042.830,04 kuna. Pčelarski savez, međutim, Agenciji za plaćanje u poljoprivredi, navodno, dostavlja samo prvi račun i ne dostavlja odobrenje, te na temelju toga traži potporu u iznosu od 10,214.414,78 kuna, umjesto 8,200.755,80 kuna na koji ima pravo s obzirom na to da je račun umanjen.

Nedostajao novac
Pčelari ističu kako je Agencija ne znajući za odobrenje Pčelarskom savezu isplatila iznos od 10,214.414,78 kuna. Takvim postupkom HPS je praktički osigurao da se iz potpore pokrije točno iznos PDV-a. No, nakon provedenog inspekcijskog nadzora, Agencija početkom 2017. nalaže Pčelarskom savezu da vrati iznos od 2,042.830,04 kuna. Radi se o iznosu koji točno odgovara iznosu PDV-a. Pčelari ističu da su zbog te svote 2014. ostali bez potpora za kapitalna ulaganja, košnice, prikolice i slično, jer je upravo oko 2 milijuna kuna nedostajalo za isplatu tih potpora.

Bivši predsjednik Pčelarskog saveza i saborski zastupnik Vladimir Bilek, koji je jedan od osumnjičenih u ovom slučaju, kazao nam je da je u vrijeme kad je postao predsjednik Saveza provedba mjere 1, odnosno nabava lijekova za pčele protiv varooze, već bila u postupku.

“Šteta bi mogla biti i veća”

Time su se bavile stručne službe. Sjećam se da je Agencija bila preplatila iznos za poticaje te je zatražila povrat tog iznosa. Iznos su trebali vratiti pčelari koji su dobivali poticaje, ali je Upravni odbor Pčelarskog saveza donio odluku da će, ukoliko bude mogao, ta sredstva vratiti Savez, kojeg su pčelari ovlastili da ih zastupa. Tako smo i učinili i taj dug smo otplatili u ratama – kazao nam je Bilek i dodao da su svi pčelari koji su se prijavili za mjeru dobili lijekove za pčele, ali i da je Savez poslao sve dokumente, jer u protivnom ne bi moglo biti izvršeno plaćanje. Ističe i da je, prema zadnjim informacijama koje ima, EU dala tumačenje da bi svima koji nisu u sustavu PDV-a to trebao biti prihvatljiv trošak. Što se tiče nabave i distribucije lijekova za pčele, Bilek je kazao da on nije o tome odlučivao.

O tome je odlučilo Povjerenstvo na čijem su čelu bili ljudi iz Ministarstva poljoprivrede, a, koliko se sjećam, odluka je bila jednoglasna – istaknuo je Bilek koji je do sada, kako nam je rekao, bio pozvan na jedan razgovor vezan za istragu oko ovog slučaja.

Bilek je na čelu Pčelarskog saveza proveo tri godine te za to, kaže, nije primao plaću ni bilo kakvu naknadu, nego je radio volonterski.

U Agenciji za plaćanje su nam, međutim, potvrdili da su inspekciju 2014. proveli po prijavi koju su dobili te da se radilo o PDV-u, što uostalom stoji i u njihovoj odluci o tome da HPS mora vratiti sredstva.

Iz Ministarstva poljoprivrede su na naše upite odgovorili da su upoznati s ovim slučajem te da su o svemu obaviještena i nadležna tijela.

Za kontrolu i suzbijanje varooze pčelari koji su upisani u Evidenciju pčelara ostvaruju potporu za nabavu veterinarsko-medicinskih proizvoda (VMP). Potpora se isplaćuje iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi, a kontrolu provodi Agencija za plaćanja i Ministarstvo poljoprivrede. U 2014. godini Hrvatski pčelarski savez (HPS) zastupao je pčelare u nabavi VMP-a te je proveo javni poziv veledrogerijama za dobavljanje i distribuciju VMP-a. Nakon završetka javnog poziva, uz plan i način distribucije VMP-a, HPS je podnio zahtjev za isplatu potpore Agenciji za plaćanja s pripadajućom dokumentacijom pčelara koje zastupa. HPS-a je prihvatio ponudu tvrtke Phoenix Farmacija d.d., a distribucija VMD-a prema pčelarskim udrugama obavljena je putem Veterinarske ambulante Konjščina d.o.o. – stoji u dogovoru iz Ministarstva. Navode da je Agencija za plaćanja provela kontrolne aktivnosti te isplatila HPS-u potporu u iznosu od 10,214.414 kuna te da je navedeni iznos HPS uplatio Veterinarskoj ambulanti Konjščina d.o.o.

Na temelju Zakona o poljoprivredi, 2015. godine poljoprivredna inspekcija Ministarstva poljoprivrede provela je ex-post kontrolu trgovinskih dokumenata kako bi se utvrdilo jesu li transakcije koje sačinjavaju dio sustava financiranja od strane Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi izvršene prema pravilima. Zbog sumnji u nepravilnosti u obračunu PDV-a zatražena je i pravna pomoć od nadležnog Ministarstva financija. Budući da prema pravilima EU jedinični iznos potpore podrazumijeva novčanu vrijednost VMP-a (bez PDV-a) potrebnog za jedno tretiranje protiv varooze jedne pčelinje zajednice, kontrolom trgovinske dokumentacije utvrđena je nepravilnost vezana za ukupan iznos zatražene potpore od strane HPS-a kao podnositelja zahtjeva. Izvješće i zapisnik o utvrđenoj nepravilnosti poljoprivredna inspekcija Ministarstva poljoprivrede dostavila je Agenciji za plaćanja na nadležno postupanje. Slijedom toga, Agencija za plaćanja je HPS-u izdala odluku o povratu sredstava na iznos od 2,042.830 kn, a o navedenom su obaviještena nadležna tijela RH (MUP, DORH) – odgovorili su nam iz Ministarstva poljoprivrede.

Kolačiće koristimo za personalizaciju sadržaja i oglasa, pružanje značajki društvenih mreža i medija te analizu našeg prometa.

Također dijelimo informacije o vašoj upotrebi naše stranice s našim partnerima na društvenim mrežama, oglašavanju i analitici.

View more
Cookies settings
Prihvati
Odustani
Privatnost & prikupljanje kolačića
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Tko smo mi

Pravila privatnosti odnosi se na domenu i sve poddomene stanice: https://www.pcelarstvo.hr koju pokreće i nadzire udruga pčelara i građana \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Pčelarstvo online\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"!

Komentari

Kada posjetitelji ostave komentare, prikupljamo podatke prikazane u obrascu za komentare, kao i pripadajuću IP adresu i niz vezan uz korisnički preglednik kao pomoć u otkrivanju neželjene pošte.

Anonimizirani niz stvoren iz vaše adrese e-pošte (koji se naziva i hash) može se pružiti usluzi Gravatar kako bi provjerio koristite li je. Pravila o privatnosti usluge Gravatar dostupna su ovdje: https://automattic.com/privacy. Nakon odobrenja vašeg komentara, vaša profilna slika vidljiva je javnosti u kontekstu vašeg komentara.

Media

Ako slike prenosite i šaljete na ovo mjesto, izbjegavajte prijenos slika s ugrađenim podacima o lokaciji (EXIF GPS). Posjetitelji web stranice mogu preuzeti i izvući podatke o lokaciji sa slika na web mjestu.

Kolačići

Ako ostavite komentar na našoj web stranici, možete se odlučiti za spremanje svog imena, adrese e-pošte i web mjesta u kolačiće. Ovo je omogućeno i prilagođeno za vašu udobnost kako ne biste morali ponovno svaki puta popunjavati svoje podatke u namjeri da ostavite neki novi komentar. Ovi će kolačići trajati godinu dana.

Ako posjetite našu stranicu za prijavu, postavit ćemo privremeni kolačić kako bismo utvrdili prihvaća li vaš preglednik kolačiće. Ovaj kolačić ne sadrži i ne prikuplja osobne podatke i odbacuje se kada zatvorite preglednik.

Kada se prijavite, postavit ćemo i nekoliko kolačića za spremanje vaših podataka za prijavu i izbora prikaza na zaslonu. Kolačići za prijavu traju dva dana, a kolačići s opcijama zaslona traju godinu dana. Smo ako odaberete \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Zapamti me\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\", vaša prijava trajat će dva tjedna. Ako se odjavite sa svog računa, kolačići za prijavu bit će uklonjeni.

Ako uredite ili objavite članak ovisno o dodijeljenim ovlastima, dodatni će se kolačić spremiti u vaš preglednik. Ovaj kolačić ne uključuje osobne podatke i jednostavno ukazuje na ID posta članka koji ste upravo uredili. Istječe nakon 1 dana.

Ugrađeni sadržaj s drugih web mjesta
Članci na ovom web mjestu mogu sadržavati ugrađeni sadržaj (npr. Videozapisi, slike, članci itd.). Ugrađeni sadržaj s drugih web mjesta ponaša se na potpuno isti način kao da je posjetitelj posjetio drugo web mjesto.

Te vanjske web stranice mogu prikupljati podatke o vama, koristiti kolačiće, ugrađivati ​​dodatno praćenje treće strane i nadzirati vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i ako ste prijavljeni na to web mjesto.

S kime dijelimo vaše podatke
Ako zatražite poništavanje zaporke, vaša će se IP adresa nalaziti u e-poruci za poništavanje.

Koliko dugo zadržavamo vaše podatke)
Ako ostavite komentar, komentar i njegovi metapodaci zadržavaju se na neodređeno vrijeme osim u slučajevima kad budu kao takvi iz nekog razloga obrisani (neprimjereni, vulgarni, uvrjedljivi komentari i sl.). To je tako da automatski možemo prepoznati i odobriti sve daljnje komentare umjesto da ih držimo u redu za umjeravanje.

Za korisnike koji se registriraju na našem web mjestu (ako ih ima), također pohranjujemo osobne podatke koje daju u svom korisničkom profilu. Svi korisnici mogu u bilo kojem trenutku vidjeti, urediti ili izbrisati svoje osobne podatke (osim što ne mogu promijeniti korisničko ime). Administratori web stranica također mogu vidjeti i urediti te podatke.

Koja prava imate nad svojim podacima
Ako imate korisnički račun na ovoj web lokaciji ili ste ostavili komentare, možete zatražiti primanje datoteke osobnih podataka koje imamo o vama, uključujući sve podatke koje ste nam dostavili. Također možete zatražiti da izbrišemo sve osobne podatke koje imamo o vama. To ne uključuje podatke koje smo obvezni čuvati u administrativne, pravne ili sigurnosne svrhe.

Gdje šaljemo vaše podatke
Komentari posjetitelja mogu se provjeriti putem automatizirane usluge otkrivanja neželjene pošte.

Save settings
Cookies settings