Trebaju li se pčelari danas bojati trovačkih lobista?
Borba protiv kriminala i nezakonitosti ne bi trebala pasti na teret pojedinca već policije, DORH-a i pratećih institucija od sudstva do zatvorskog sustava. Da li je rješenje da Ministarstvo poljoprivrede svake godine financijski obešteti oštećene pčelare ili da se jednom zauvijek trovanjima većih razmjera stane na kraj, prije svega pronalaskom počinitelja i primjerenim kaznama.
Trovačko farmaceutski lobi jači je od pčelarskog, nije to nikakva tajna. Zastupati pozitivne stavove, boriti se protiv trovanja i onečišćenja je teško. Pčelar Trupković predsjednik je udruge Agacija iz Čakovca, cijenjen je i vrijedan ekološki osviješten pčelar kako u Međimurju tako i šire. Trupkovići su vrijedni pčelari, ekološki osviješteni, kao takvi uključeni kao volonteri u društveno korisne aktivnosti, i trenutno kao predsjednik pčelara Agacija svoju dužnost volonterski obavlja savjesno uz sve ostale poslove i zadatke od kojih žive.
Za njih, tražite li i svijećom, nećete kod sugrađana i pčelara posebno naći ni jednu jedinu lošu riječ. No zadnji pomor i istupi u kojima su iznosili mišljenje gotovo svih pčelara i njih je bacio u očaj, posebno nakon što su počeli dobivati “poruke”.
Evo što su Trupkovići na svom FB profilu objavili:
“Danas kad smo planirali krenuti na pčelinjak na autu smo našli rastrgane hlače u najlonskoj vrećici ostavljene preko noći. To smatramo nekom porukom ili prijetnjom nekoga tko se našao ugroženim ili krivim uslijed cijele situacije oko trovanja. Prijavili smo policiji koja smatra da to zakonski nije nikakva prijetnja. Od sad na dalje bavimo se isključivo vlastitim pčelama i više nećemo zastupati udrugu po pitanju trovanja pčela,” poručili su pčelari Marko i Željko Trupković.
Što bi točno policija smatrala prijetnjom? Da su pronašli sviježe odrezanu konjsku glavu iz koje još kaplje krv i ispod nje ovjeren javnobilježnički potpis osobe koja prijeti sa brojem mobilnog telefona i sljedećim potezom ne ušute li gore spomenuti pčelari?
Trupković se, to bar svi znamo, nije susprezao govoriti ni o pomoru prije dvije godine, najvećem u Hrvatskoj, koji je javno govorio i o nedavnom pomoru pčela u okolici Preloga.
Iznio je svoj i stav pčelara s područja Međimurske, Varaždinske županije pa i Hrvatske kako smatraju da je za pomor krivo nestručno prskanje uljane repice pesticidima.
“Ili se radi o nedopustivim kemikalijama ili se tretiranje pesticidima provodilo u vrijeme kad su pčele već bile u zraku, a ne u večernjim ili ranim jutarnjim satima” smatra pčelar iz Preloga gdje se desio zadnji pomor.