U Međimurju opet pomor pčela!
Uz pomor pčela ove godine na dijelu grubišnopoljskog, đulovačkog i daruvarskog područja prije nepunih tjedan dana, kako javlja portal eMeđimurje novi pomor zabilježen je u Međimurju. Ponovno se sumnja kako je već to postalo i loša poljoprivredna praksa, da baš ne napišemo ekološki problem u ovo doba godine da je uzrok pomora pčela sredstvo koje se koristi za tretiranje uljane repice, to je već treći puta kako se na tom području to dešava. Policija već odmah po dojavi izašla na teren. (Foto arhiv udruge Pčelarstvo online)
Pčele umiru u mukama – međimurski pčelari očajni!
“Obavijestio sam pčelare koji se nalaze na tom području o novoj pojavi pomora. Policija je već izašla na teren, a nakon nalaza Državnog inspektorata vidjet ćemo kakav će biti epilog cijele situacije, izjavio je nakon ovog novog otkrića pomora pčela Trupković za eMeđimurje. Radi se prema izjavi za eMeđimurje o lokaciji na potezu od Gornjeg Mihaljevca do Vugrišinca.
Štetu je za sada kako saznajemo prijavilo je 20-ak pčelara iz gornjeg Međimurja, a sami gubici za sada ukazuju na uginuće 200-300 pčelinjih zajednica. U ovo vrijeme pčelinje zajednice ulaze u svoju najjaču fazu pa se radi i do 50-setak tisuća pčela po zajednici ovisno o vrsti košnice. Koliko će to biti tek treba vidjeti u narednim danima, no jedno je sigurno na području Međimurja uz trovanje pčela i promjenu klimatskih uvjeta sve je teže baviti se pčelarstvom.
Pčelaru Mladenu Mikulanu uginule su sve pčele u 24 košnice. “Ako bi bila dobra berba, moralo bi biti oko 400 kila“, izjavio je Mikulan za Novu TV, ostao u ovom trovanju bez svih svojih pčela. “Pčele su mi praktički život, s pčelama treba raditi“.
Prema neslužbenim objavljenim dostupnim informacijama ovaj novi pomor pčela izazvao poljoprivrednik koji je prskao uljanu repicu zakonski dozvoljenim sredstvom no na neispravan način protivno uputama. Navodno se radi o sredstvu koje se na uljanoj repici koristi i prije same cvatnje. On napravio nešto potpuno suprotno, prskao je biljku tim sredstvom koja je u punom cvatu usred dana kad su pčele intenzivno bile baš na repici.
Podsjetimo se, trovanje pčelama može se dogoditi kada su pčele izvan košnice izložene pesticidima, insekticidima ili drugim otrovnim kemikalijama koje se koriste u poljoprivredi. Kemikalije općenito mogu biti vrlo štetne za pčele kao insekte i potencijalno mogu uništiti cijele kolonije ako se ne koriste ispravno u okviru zakonskih propisa.
Trovanjem nisu ugroženi samo pčelari i njihove pčele već svi!
Udruga pčelara pčelarstvo online uvijek ističe kako samo trovanje pčela zbog nestručnosti u primjeni otrova poljoprivrednih proizvođača može imati ozbiljne posljedice ne samo za same pčele, već i za sve oprašivače u prirodi kao i za okoliš i samu poljoprivrednu industriju koja se oslanja na usluge oprašivanja. Važno je poduzeti stroge zakonske mjere za sprečavanje takvih incidenata i osigurati sigurnu uporabu pesticida i drugih kemikalija za zaštitu oprašivača poput pčela.
Postoji nekoliko načina na koje se može smanjiti rizik od trovanja pčela kemikalijama koje se primjenjuju u poljoprivredi, a neki od tih načina uključuju:
- Upotreba manje toksičnih kemikalija: Korištenjem manje toksičnih kemikalija kada god je to moguće. Odaberite proizvode koji su manje opasni za pčele i druge korisne insekte.
- Pravilan izbor vremena za primjenu: Pčele su najaktivnije tijekom dana kada cvijeće cvjeta, pa bi primjena kemikalija u tim trenucima trebala biti isključena kako je predviđeno u zakonu. Također, treba izbjegavati primjenu kemikalija na vjetrovite dane kako bi se smanjio rizik od raspršivanja kemikalija na područja koja nisu zahvaćena.
- Korištenje zaštitnih mreža: Korištenje zaštitnih mreža na voćnjacima i poljima može pomoći u zaštiti pčela i drugih korisnih insekata od kemikalija koje se primjenjuju.
- Praćenje vremenskih uvjeta: Pratite vremenske uvjete i planirajte primjenu kemikalija kada se očekuje minimalni rizik od trovanja pčela.
- Obavještavanje lokalnih pčelara: Obavijestite lokalne pčelare o planiranoj primjeni kemikalija u vašem području kako bi mogli poduzeti mjere za zaštitu svojih pčelinjih zajednica. To je uostalom predviđeno i zaknonom.
- Edukacija: Edukacija poljoprivrednika i drugih dionika o sigurnoj primjeni kemikalija u poljoprivredi i njihovom utjecaju na pčele i druge korisne insekte također je ključna za smanjenje rizika od trovanja pčela.