Upotreba plastike na pčelinjacima
Dijelovi košnice poput okvira od plastike mogli bi promijeniti dinamiku i okoliš stanica pčelinjeg legla, jer plastika ne diše poput voska koji je pčelama u prirodi materijal za gradnju kako u plodištu tako i medištu.
Pčele u prirodi ne privlači plastika. Na pčelinjacima se moraju “izigrati” kako bi na okvirima od lastike gradile saće. Plastika u prirodnom i ekološki usmjerenom pčelarstvu plastika nije prikladna kao takva.
Iako i pčele, pa tako i medonosne vrste u prirodi grade svoja gnijezda na najrazličitijim staništima na plastiku u predjelu gdje uzgajaju leglo ili skladište zalihe meda baš i ne vole previše.
Plastiku ne vole ni pčelari, iako je na tržištu dugo vremena nikad nije zaživjela u potpunosti. Koriste ju uglavnom novi pčelari koji su u početku uvjeravani kako je ona jeftinija, izdržljivija i bolja za pčele i pčelare pa su kasnije samo nastavili kupnjom istih dijelova za širenje svog pčelinjaka.
Činjenica je kako pčele teško prihvaćaju plastiku pa ih pčelari koji koriste plastične okvire varaju premazima voska ne bi li one ipak nastavile gradnju. Zahvaljujući našim aktivnostima, intenzivno doprinosimo degradaciji ekosustava i gubitku biološke raznolikosti. Pčelari koriste prilagodljivu fleksibilnost koju imaju medonosne vrste pčela uslijed promjena u uvjetima okoliša. Još je teško sa sigurnošću reći da li plastika više šteti samoj pčeli ili njezinoj sposobnosti razmnožavanja. Nekim istraživanjima utvrđene su štetne supstance u proizvodima pčela koje su se smještale u takve nastambe.
Dodatni je problem s plastikom taj da je odbačene i iskorištene plastike je u okolišu već toliko da su neke ptice i pčele samice počele graditi gnijezda od dijelova plastike.
To je važno otkriće jer pokazuje snalažljivost i fleksibilnost pčela u prilagođavanju svijetu kojim dominiraju ljudi, izjavio je jednom prilikom Scott MacIvor, doktorant Sveučilišta York.
“Plastični otpad prožima globalni krajolik”, rekao je MacIvor. Iako su istraživači pokazali štetne utjecaje materijala na vrste i ekosustav, malo je znanstvenika primijetilo kako se insekti prilagođavaju okolišu bogatom plastikom.
Oprema po plastike je čvrsta, trajnija, te se kao takva s vremenom odbacuje kao nekada korišteno smeće, ali otpornost na razgradnju uzrokuje njihovo nakupljanje u prirodnom krajoliku ( Barnes i sur., 2009. ).