Uskoro novogodišnji broj časopisa PČELARstvo
Sve je više čitatelja stručnog pčelarskog digitaliziranog hrvatskog časopisa PČELARstvo. Sve je više, što nas posebno raduje, vaših prijedloga sve njih s posebnom pažnjom analiziramo i pokušavamo primijeniti kako bi vaš časopis pčelarske tematike bio po vašoj mjeri.
Jedan od prijedloga na kojem sad radimo je prijedlog predsjednika udruge HUP pčelinjak gospodina Dražena Jermana da se časopis prikaže i unutar njihove mrežne stranice. Prijedlog je ocjenjen kao pozitivan smjer kojem ćemo pokušati i još više se približiti vama kao čitateljima. Način prikaza sadržaja časopisa unutar web stranica ovih kna kojima upravo čitate ali drugih udruga ćemo razraditi u nadolazećim danima, sasvim moguće da će biti nekih izmjena – nadamo se na bolje.
U novogodišnjem broju 12-2021 ističemo teme:
Dalmatina 2021.
Nakon jednogodišnje stanke zbog koronavirus pandemije održan međunarodni pčelarski sajam Dalmatina 2021.
Zašto se u hrvatskim trgovinama med prodaje ispod nabavne cijene?
O gospodarskom značaju proizvodnje meda zna se puno, pisane su o tome knjige, prepričavane priče, spominje se u časopisima, novinama, a o tome svjedoči i patent o pčelarstvu koji je 1775. godine donijela carica Marija Terezija.
Sinergistički učinak slabe oksalne kiseline i akvaoznih otopina timola na Varroa grinju
U ovoj studiji, proučavani su učinci otopine vode sa slabom oksalnom kiselinom (OA) (0,5%) i mješavinom oksalne kiseline (0,5%) i timola (0,12%) (OA/TH) na Varroa grinje na medonosnim pčelama ukapavanjem.
Europska unija je drugi najveći proizvođač meda nakon Kine
Pčelari Europske unije prema podacima iz 2020. godine pčelare sa ukupno 18,9 milijuna košnica. To je povećanje u odnosu na 2019. godinu od 3,9%.
Oprašivači smanjuju upotrebu pesticida u poljoprivredi
Iako je to kod nas na žalost u pravilu izuzetak, mnogi poljoprivrednici u svijetu iznajmljuju pčelinje košnice kako bi oprašili poljoprivrednim proizvođačima njihove usjeve.
Upotreba parafina u pčelarstvu
Malo tko zna da parafin nije samo supstanca koja se koristi u medicini, već i lijek koji ima mnoge zanimljive značajke, prednosti i nedostatke.
Započela isplata predujma poljoprivrednicima
Potporu će primiti više od 100.000 poljoprivrednih gospodarstava koji su podnijeli Jedinstveni zahtjev za potporu u 2021. godini i koji su ostvarili uvjete prihvatljivosti nakon provedenih kontrola Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
Oksalna, sirup i glicerin za tretman varooze pčela
Korištenje oksalne kiseline još je uvijek “bauk” kod pčelara u Hrvatskoj. Postoje recepture u kojima se umjesto sirupa dodaje glicerin i voda. Pčele ne vole okus glicerina pa je malo vjerojatno da će lizati oksalnu kiselinu prilikom tretmana.
Prosinac (lat. December) u pčelinjaku
Prosinac (lat. december) dvanaesti je i zadnji mjesec godine po gregorijanskom kalendaru. Stariji hrvatski nazivi koji su bili u uporabi u pojedinim krajevima bili su: velikobožičnjak, gruden, dvanajstnik, dok samo latinsko ime ovog mjeseca december dolazi od riječi decem koje označava deseti mjesec Rimskog kalendara.
Recepture: Domaći Medenjaci
Pečenje kolača može biti ugodna zimska zabava za cijelu obitelj…
Pitanja čitatelja časopisa PČELARstvo
Vi nam postavljate pitanja, mi tražimo odgovor i odgovaramo.
Miš na pčelinjaku
Osim što radi štete, miš na pčelinjaku štetan je i iz mnogih drugih zdravstvenih razloga
Riječ dvije za kraj godine!
Hvala vam svima vama što nas čitate i pratite, hvala svima što nas podupirete svojim donacijama. Bez svih vas svega ovog što radimo zajedno sa vama ne bi ni bilo….