
Izrada jeftine pčelarske vage
Izrada što jednostavnije vage koju si mogu priuštiti i najmanji hobi pčelari budi maštu mnogih inovatora. Sljedeća ideja nastala je u glavi pčelarke koja je promatrala vaganje ručne prtljage jednostavnom malom vagom.
Ta vaga u nabavi nije skupa, može se pronaći i za pedesetak do sto kuna, no kako je upotrijebiti u vaganju košnice? Osim toga te vage imaju vrlo često ograničen limit vaganja, no to je moguće i stvorilo ideju da se važe samo pola košnice pa se učitani iznos pomnoži sa 2 da bi se dobila ukupna težina.
Dakle ideja je za potrebe ručne potezne vage napraviti nešto poput „škara“ poluge na koje bi trebalo pričvrstiti samu vagu pa bi tada sila pritiska rezultirala vaganjem košnice ovakvom jeftinom vagom jednostavnom za kućnu izradu i vaganje svih željenih, a ne samo jedne jedine košnice.
Sam dizajn može se mijenjati ne mora biti identičan ovom opisanom, no čvrstoća “škara” mora biti da lako podnesu pritisak / podizanje prilikom vaganja do 150 ili čak 200 kilograma zlu ne trebalo.

Dijelovi koji će nam trebati za izradu (slika iznad):
- Potezna vaga za ručnu prtljagu 1 kom (vidi primjer vage na slici desno)
- Kotač za klizna vrata, ili neki sličan na gornjoj slici dolje. Za klizna vrata smatramo kao prikladniji jer već ima na sebi nastavak za pričvršćivanje za razliku od originalne ideje. 1 kom
- Pant za vrata 1 kom
- Kutna metalna spojnica 1 kom
- Metalni čelični flah sa ili bez rupa
Sam prototip, prilikom njegove izrade imao je dva problema:
- Nije bilo moguće dignuti košnicu sa dva nastavka ili se podizala vrlo otežano
- Rezultati vaganja nisu bili previše precizni
Ovako (vidi sliku ispod) izgleda postolje koje radimo od šperploče, od hrastove ili neke druge tvrđe daščice. Radimo dakle polugu na koju kasnije pričvrstimo poteznu vagu za vaganje ručne prtljage.
Sam oblik poluge može biti ovakav ili drugačiji ovisno o mašti i vašim prohtjevima bitno je da bude čvrsto za predviđena opterećenja.

Rupe prilikom bušenja neka budu nešto manje od vijaka kako bi dijelovi nakon pričvršćivanja bili stabilni i dobro pričvršćeni.
Prilikom označavanja mjesta za rupe i samog bušenja trebate biti što precizniji kako bi nakon montaže sve bilo kako treba.
Na postolju nakon izrezivanja izbušimo rupe na koje ćemo vijcima pričvrstiti potrebne dijelove. Na postolju kako je prikazano na slici se izreže centralni dio. Na njemu treba također izbušiti nekoliko rupa koje će služiti za pričvršćivanje dijelova.

Sljedeća fotografija (dolje) pokazuje da se mogu dodati i neke sitnice koje pojednostavljuju rad te omogućuju preciznije podatke mjerenja:
- Crvena (boja je nebitna) mala plastična libela osigurava da se vaga svaki puta opterečuje na isti način.
- Vijak, osigurava da se “jezičak” u startu podiže sa istog položaja, ali i da se vraća svaki puta na unaprijed namješten položaj.

Ovi dodaci omogućuju nešto veću preciznost kod vaganja te istovremeno olakšavaju samo vaganje.
Izradite li svoju vagu, prema ovim prenešenim uputama svakako nas obavijestite o istom slikovno ili tekstualno, bit će nam zadovoljstvo vaš rad podijeliti sa ostatkom pčelarskog svijeta.
Preuzeto i prevedeno saoriginala: http://www.beehacker.com