
Ne dopustite pčelama da gladuju
Iako se pčele za svoju hranu znaju same pobrinuti, u pravilu pčelar na pčelinjaku ipak mora znati nekoliko stvari o količini zaliha hrane u zajednicama, njihovoj potrošnji i slično.
Vaše zajednice dokazano troše više hrane tijekom toplije zime nego kad temperature padaju ispod nule. Toplije zime imaju prednosti ali i mana naspram onih na koje smo navikli i koje su bile na ovim lokacijama u Hrvatskoj nekad.
U toplim danima pčele instiktivno napuštaju košnicu i lete okolo u potrazi za hranom, ali takav izlet pčela je uglavnom nepotrebno i suvišno trošenje energije. Osim nešto malo peludi unosa nektara nema. Šanse da nešto nađu su minimalne, pa troše mnogo energije tražeći nešto što u prirodi u to vrijeme ne postoji. S druge strane, pčele koje su unutar klupka dijele toplinu jedna s drugom i tako troše manje energije.
Topli dani naravno imaju svoje prednosti. Nekoliko toplih dana tijekom zime omogućit će vašim pčelama da obavljaju pročisne letove, što je dugoročno dobro za njihovo zdravstveno stanje. Kad nakon određenog perioda vidite mrlje u snjegu trebate znati da su pčele obavile nuždu i da će sad jedno vrijeme moći biti unutar klupka bez ikakvih poteškoća. Naravno za tako nešto trebaju imati adekvatne zalihe hrane.
Međutim, ako topli dani potraju duže vrijeme i pčele izlaze van svaki dan po tjedan ili više, možda je vrijeme da provjerite njihove zalihe hrane. U toplijim danima kad potraju možete vidjeti pčele kako obilaze grmlje i bilje bez lišća u potrazi za hranom, od toga naravno nema ništa. Mnogi pčelari stavljaju pogače još na jesen kao mjeru opreza, samo za slučaj da pčele pojedu zalihe ranije. No, da bi se do 12. mjeseca potrošila zaliha koju ste spremili za zimu od desetak ili petnaestak kilograma je pomalo nevjerojatno zar ne?
Početkom godine ovisno o mikrolokaciji i vremenskim prilikama ipak bi trebalo preventivno pogledati postojeće zalihe pa po potrebi iste dopuniti na ovaj ili onaj način.
Zimski solsticij (lat. solstitium) je vrijeme kada kreće prvo leglo. Matica počinje sa nekoliko jajašaca dnevno pa sve više i više iz dana u dan. Ako sve bude išlo po planu, do prve proljetne paše košnica vam odjednom buja pčelama.
Upamtite nisu sve zajednice na pčelinjaku iste, neke troše više neke manje hrane. Nemojte si dozvoliti preskakanje prilikom pregleda jer kad shvatite da nešto nije u redu uglavnom je gotovo.