
Roj pčela i prihrana
Roj od pčela nakon smještaja u novom domu će vrlo brzo, praktični preko noći, početi sa gradnjom saća i organizirati pčele unutar zajednice za unos. Ne zaboravite da roj pčela nema leglo dok ne izgradi saće u nekoliko dana o kome se mora brinuti i hraniti ga, tako da im je potrebno puno manje hrane za održavanje zajednice nego radnoj već formiranoj zajednici. Med koji pčele ponesu može biti svakakav ako naravno nije naš roj, neprovjerene kvalitete i najbolje je da ga pčele odmah utroše prilikom gradnje saća u novoj nastambi.
Najčešće kad je unos nektara iz prirode vrlo jak prihrana sirupom nije potrebna, no u lošim godinama i kad unosa nema prihranite rijetkim sirupom kako bi dodatno potaknuli proizvodnju voska i razvoj nove pčelinje zajednice. Okvire ne dirajte niti im ne vadite kako bi ih pregledavali jer time samo remetite nešto što su pčele gradile pa im treba 24 sata da to opet “poprave” i vrate u stanje kakvo one smatraju da treba biti. To je pravilo i kod umjetnog razrojavanja pčela i kod paketnih rojeva.
Je li potrebno hraniti roj pčela?
Pčele se u pravilu ne bi rojile ako nisu bile sigurne da će im hrana biti dostupna ili ako nisu imale unos dovoljno jak da razviju zajednicu do stanja rojenja.
Najčešće dakle onaj reproduktivni roj nije potrebno hraniti osim ako se ne radi o “suhom roju”, odnosno roju koji je nekoliko dana već bio van košnice jednom ili dva puta već mijenjao lokaciju i u koji je ostao bez potrebnih ugljikohidrata. Za proizvodnju voska pčelama prije svega treba puno ugljikohidrata, pa ako sumnjate ili ne znate koliko su bile na putu barem u startu dodajte sirup. Ima li unosa izvana neće ga previše konzumirati, no nema li unosa pomoći će im.
Kako se to raspoznaje nakon hvatanja roja nepoznata vlasnika za koji nismo sigurni koliko je dugo bio na putu? Ako su pčele počele biti agresivne, sumnjajte da se najčešće radi o suhom roju koji treba prihranu kako bi mu pomogli i stimulirali ga za gradnju u novom staništu.
Pčele vole miris starih košnica!
Ne smeta im miris voskova moljca, stare zajednice ali “strani mirisi” mogu biti problem. Desi se ponekad da smjestite roj pa vam on nakon toga izađe i odbija košnicu. Ili je košnica “kontaminirana” npr. ako je dugo stajala pa su voluharice ili miševi ostavili svoj “trag” ili se radi o mladoj nesparenoj matici.
Kako bi izbjegli situacije da vam nakon što roj pčela smjestite u košnicu roj pčela izađe i potraži drugo mjesto košnicu staru ili novu uvijek malo popalite brenerom i nakon toga ju premažite pčelinjim voskom. Dodate li malo mirisa propolisa bit će pčele još sretnije i primitak novog staništa je zagarantiran.
Imate li stare okvire za roj će biti prihvatljiviji od novih, no ne zaboravite ih na vrijeme u sezoni rojenja “dezinficirati” i popaliti brenerom, namazati malo voskom i propolisom.
