
Univerzalna pčelarska vaga
Prednost mjerenja i evidencije stanja unosa ne treba posebno isticati, nabavka pčelarske vage ponekad iziskuje dodatna sredstva koja se mogu bitno smanjiti sa malo vlastitih ili tuđih ideja i nešto vremena potrošenog u izradu iste. Prednosti ove vage u odnosu na neke koje se upotrebljavaju su očite već na prvi pogled.
Ne treba pojašnjavati kolika je razlika mogućnosti vaganja više košnica na jednom pčelinjaku od mogućnosti vaganja samo jedne standardnim vagama. Druga prednost koja je i dovela do ove “inovacije” je krađa opreme u pčelinjacima. Ovu vagu nakon vaganja ne ostavljate na pčelinjaku već ju spremate zajedno sa ostalim priborom tako da ne predstavlja “mamac” za pčelare sklone krađi.
Kako navodi autor ove vage Rade Stevanović (Apatin-Srbija) postoji više tipova pčelarskih vaga kao što su stacionirane vage, sms vage, mobilne elektronske vage, digitalne vage i sl. kojima kojima cijena varira od 100 Eura na dalje ovisno o kvaliteti , mogućnostima i proizvođaču, ali svaka ima svoje prednosti i mane. Najveća im je mana da mogu sve vagati samo jednu košnicu temeljem čega pčelar nema uvid na stanje unosa cijelog pčelinjaka.
Tako se može desiti da je društvo koje se nalazi na vagi jače od prosjeka, da krene u rojevni nagon i sl. pa se dobije pogrešan dojam o unosu čime se prisustvo i smisao “standardnih” uobičajenih vaga gubi. Kako bi se dobila realna slika društvo na vagi se najčešće ne dira tako da ono ima velike šanse za prelazak u rojevni nagon. Druga mana kao što smo već i pisali je pojava ne samo u Hrvatskoj sve uobičajenija na pčelinjacima koju nazivamo krađa.
Pčelarska vaga Rade Stevanovića sastoji se od metalnog postolja sa vitlom, visećom vagom pčelarska vaga i trake sa mehanizmom za vezanje košnice (stezač).
Metalno postolje je napravljeno od cijevi, vel. 20 x 40 mm, sa tankom stjenjkom kako bi cijela vaga bila što lakša. Vage koje se mogu koristiti na ovom postolju postoje različite od čisto manualnih, sa kazaljkama i nešto skupljih digitalnih, sve se priključuju na jednak način na postolje: vješanjem.
aga kako navodi Rade je jednostavna za izradu i zahtjeva malo materijala, ako ste “metalac” makar priučen istu možete napraviti potpuno sami. Ako ne nađite nekog prijatelja koji će Vam istu sastaviti uz podnevnu kavu. Svaki pčelar koji se odluči na samostalnu izradu ovakve vage za svoj pčelinjak treba kako navodi inovator obratiti pažnju na gornji dio postolja (ispod crvenog vitla – slika br.2) jer je taj dio vrlo bitan s obzirom na činjenicu da prilikom vaganja on drži cijeli teret. Sve rupe na tom dijelu trebaju biti dobro centrirane da nemaju “luft”.

Foto galerija “Vaga za cijeli pčelinjak“:
Pčelarska vaga Rade Stevanovića Pčelarska vaga Rade Stevanovića Pčelarska vaga Rade Stevanovića Pčelarska vaga Rade Stevanovića