
Kolovoz (lat. Augustus)
Kolovoz je posljednji od tri ljetna mjeseca. Glavne pčelinje paše su uglavnom završile, te ovisno o vremenskim uvjetima u predstojećem razdoblju još se može vrcati livada, zlatošipka, vrijes i metvica. Kolovoz predstavlja vrijeme godišnjih odmora, međutim u pčelarstvu se kolovoz smatra ka mjesec kada prelazimo u novu pčelarsku godinu.
Jedan od razloga je da tada pčele počinju pripreme za ulazak u zimu. Iz svakog jajašca koje matica položi u mjesecu kolovozu izlaze mlade pčele koje moraju preživjeti zimu i zbog toga u tim leglima ne smije biti varroe. Dakle zaštitu protiv varoze pčela počinjemo obavljati već krajem srpnja i provodimo ju tijekom kolovoza. Matica u ovom mjesecu postepeno smanjuje zalijeganje jajašca pa ju možemo i malo “stimulirati” za taj posao dodavanjem sirupa u omjeru 1:1 kako bi imala osjećaj normalnog unosa.
Vrućine i suše koje su u kolovozu uobičajene za RH osobito područje Dalmacije i otoka treba shvatiti ozbiljno te pomoći pčelinjem nagonu u održavanju temperature košnice. Održavanje higijenskih pojila te redovito mijenjanje i dopunjavanje vode treba biti sastavni dio posjeta pčelinjaku tijekom cijele sezone, pa to ne treba nadam se posebno ni isticati u ovom tradicijski najtoplijem mjesecu u godini kada je voda u pčelinjaku osobito važna.
Sirup za stimulaciju matice:
Početkom kolovoza dodajemo svakom pčelinjem društvu obogaćenu pogaču ili šećerni sirup. Svakako je bolje i učinkovitije dodavanje sirupa. Prilikom dodavanja sirupa oprez: da ne bi izazvali grabež, slučajno proliven sirup po vanjskom dijelu košnice obilno isprati vodom. Posebnu pažnju prije dodavanja sirupa u hranilice obratiti na njenu ispravnost kako ne se bi iz hranilice sirup izlijevao po pčelama ili košnici.
Priprema sirupa za pčele:
U 6 litara vode otopimo 4 kg šećera. U dobivenu smjesu dodamo svježe prikupljenu pelud koju prethodno otopimo u malo vode i 3-5 grama limunske kiseline.
Omjer voda / šećer možemo i mijenjati prema tome želimo li rjeđi ili gušći sirup, ovisno o tome želimo li da pčele unose više ili manje peludi.
Ako pčelama pripremimo rjeđi sirup one će unositi više peludi, kod gušćeg će sirupa pčele blokirati maticu medom koji smještaju u blizini legla.
Prihranu pčela završavamo do kraja kolovoza-sredine rujna, ovisno o vremenu jer u slučaju da nastavimo sa prihranom matica će i dalje nastaviti sa zalijeganjem što nije preporučljivo znamo li da ciklus razvoja pčele traje oko 20 dana. Na to treba obratiti pozornost.
Mogućnost sigurnije prihrane bez da izazovemo grabež prolijevanjem ili curenjem sirupa: Karnister napunimo do polovine i stavimo ga u duboku podnicu ili u prazan nastavak / polu nastavak iznad ili ispod nastavaka sa medištem-plodištem što se može vidjeti na slikovnom prikazu ispod….
