Europska unija: Zaštita pčela
Osiguravanje visoke razine zaštite pčela i drugih oprašivača vrlo je važno u Europskoj uniji kada Europska komisija odlučuje o odobrenju aktivnih tvari za uporabu u sredstvima za zaštitu bilja.
Ovaj je cilj u potpunosti usklađen s ambicijama Europskog zelenog sporazuma, a također će doprinijeti postizanju ciljeva Strategije uzgoja i biološke raznolikosti .
“Ponovno ozdravljenje prirode ključno je za naše tjelesno i mentalno blagostanje i saveznik je u borbi protiv klimatskih promjena i izbijanja bolesti. U srcu je naše strategije rasta, Europskog zelenog sporazuma, i dio je europskog oporavka koji više vraća planeti nego što oduzima. “
Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije
Što zakonodavstvo o pesticidima kaže o zaštiti pčela i oprašivača?
Zakonodavstvo Europske unije o sredstvima za zaštitu bilja ( Uredba (EZ) br. 1107/2009 ) i prijašnja direktiva (Direktiva 91/414 / EEZ) daju jasne kriterije za odobrenje aktivnih tvari i za odobrenje svakog sredstva za zaštitu bilja koje sadrže takve tvari od strane Države članice. Ovi kriteriji uključuju razmatranje učinaka na medonosne pčele.
Aktivne tvari mogu se odobriti samo – na temelju sveobuhvatne znanstveno utemeljene procjene rizika – dokazano da njihova uporaba u sredstvima za zaštitu bilja pod predloženim uvjetima:
- rezultirat će zanemarivom izloženošću medonosnih pčela
- ili nema neprihvatljivih akutnih ili kroničnih učinaka na opstanak i razvoj kolonije
Dosje se podnosi na odobrenje aktivnih tvari i registraciju sredstava za zaštitu bilja moraju biti u skladu sa zahtjevima podataka, u skladu sa Uredbom Komisije (EU) 283/2013 i Uredba Komisije (EU) 284/2013 , respektivno.
Kako se provodi zakonodavstvo?
Kako bi provele ove odredbe zakona, Europska komisija i Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) razvile su smjernice o tome kako provesti procjenu rizika za pesticide u odnosu na pčele.
Komisija je 2002. godine objavila smjernice za provedbu odredbi bivše Direktive 91/414 / EEZ o kopnenoj ekotoksikologiji. Ove smjernice uključuju odjeljak o procjeni rizika koji pesticidi predstavljaju za medonosne pčele.
- Komisija je 2011. zatražila od EFSA-e znanstveno mišljenje kao osnovu za izradu procjene rizika sredstava za zaštitu bilja za pčele ( Apis mellifera i Bombus spp. ) I za pripremu dokumenta sa smjernicama za provođenje takve procjene rizika
- EFSA je 2012. godine objavila znanstveno mišljenje o znanosti koja stoji iza razvoja procjene rizika sredstava za zaštitu bilja na pčelama ( Apis mellifera, Bombus spp . I pčele samice)
- EFSA je 2013. godine objavila Dokument o usmjeravanju pčela
Što je učinjeno za primjenu dokumenta o pčelinjim uputama?
Od 2013. godine , usprkos naporima Europske komisije da pribavi odobrenje za ovaj dokument sa smjernicama u Stalnom odboru za biljke, životinje, hranu i hranu za životinje , jasna većina država članica dosljedno se protivila takvom odobrenju. Naročito zato što su se neki dijelovi smjernica odnosili na kroničnu toksičnost za medonosne pčele, bumbare i pčele samice.
Potrebno je odobrenje država članica da bi se moglo primijeniti tijekom znanstvenih procjena provedenih u vezi s odobravanjem i obnavljanjem odobrenja za aktivne tvari i odobrenja sredstava za zaštitu bilja.
U srpnju 2019. države članice podržale su nacrt Uredbe Komisije koja bi omogućila provedbu dijela dokumenta EFSA-ovih smjernica za pčele iz 2013. za koji je postojala saglasnost, odnosno dijela koji se odnosi na akutnu toksičnost za medonosne pčele.
Međutim, u listopadu 2019. Europski parlament usprotivio se ovom nacrtu Uredbe. Smatrao je da bi se trebale provesti dodatne odredbe EFSA-inog Vodiča za pčele, posebno s obzirom na akutnu i kroničnu toksičnost za medonosne pčele i akutnu toksičnost za bumbare.
Kakvo je trenutno stanje?
Kao posljedica stava država članica i prigovora Parlamenta, Smjernice za pčele EFSA-e iz 2013. godine trenutno se ne mogu provoditi tijekom ocjene zahtjeva za odobrenje ili redovitog obnavljanja odobrenja aktivnih tvari.
Stoga smjernice Komisije iz 2002. godine ostaju osnova za provođenje procjene rizika za pesticide za pčele u tim procesima.
Ipak, Dopunski vodič za pčele iz 2013. korišten je tijekom nepredviđenog pregleda odobrenja za 3 neonikotinoidne aktivne tvari prema posebnom postupku opisanom u članku 21. Uredbe o sredstvima za zaštitu bilja, što je dovelo do zabrane svake uporabe na otvorenom.
Također, prilikom usvajanja svojih zaključaka o stručnoj provjeri procjene rizika aktivnih tvari za pčele na temelju smjernica iz 2002. godine, EFSA uključuje daljnje informacije pomoću Puteva iz 2013. godine kako bi pružio maksimalno znanje Komisiji i državama članicama .
U ožujku 2019. , i u skladu sa zahtjevom većine država članica, Komisija je EFSA- i dodijelila reviziju dokumenta o pčelama iz 2013. godine.
Komisija je zatražila od EFSA-e da u potpunosti uzme u obzir nova znanstvena saznanja koja su se pojavila od 2013. Stoga se očekuje da će pregledane sveobuhvatne smjernice sadržavati najsuvremenije metodologije za provođenje procjena rizika za medonosne pčele, bumbare i pčele samotnjake.
Komisija je također zatražila od EFSA-e da usko uključi stručnjake EU-a i zainteresirane strane u postupak kako bi osigurala da se svi stavovi uzmu u obzir.
Kada se očekuje usvajanje revidiranog dokumenta o pčelama?
Europska komisija nastavlja rasprave s državama članicama na namjenskim stručnim sastancima i u redovitim intervalima u Stalnom odboru. Cilj je dovršiti ažuriranje dokumenta sa smjernicama u sljedećim mjesecima.