Napori EU za zdravlje pčela
Zdravlje pčela ovisi o mnogim čimbenicima. Zbog toga akcije EU-a pokrivaju nekoliko područja politike, uključujući:
- pčelarstvo i poljoprivreda
- okoliš, istraživanje
- pesticidi
- veterinarska pitanja
- mjere nadzora
Pčelarstvo i poljoprivreda
Pčelarski sektor važan je dio poljoprivrede EU-a. U EU živi oko 630.000 pčelara i 16 milijuna košnica, koje proizvode 234.000 tona meda godišnje. Već nekoliko godina EU pruža podršku pčelarskom sektoru kroz nacionalne programe pčelarstva i mjere ruralnog razvoja . Ove mjere pčelarstva su pokrenute 2013. godine . Održiva poljoprivreda uzimajući u obzir okoliš također može utjecati na zdravlje pčela i poboljšati biološku raznolikost.
Okoliš, istraživanje
Mnoge populacije oprašivača insekata propadaju. To može biti uzrokovano promjenom uvjeta okoliša poput gubitka staništa, klimatskim promjenama, invazivnih vrsta i upotrebe pesticida. Kako bi stekla bolju sliku o situaciji, Europska komisija pokrenula je postupak procjene statusa pčela, čiji je rezultat objavljen u proljeće 2015. godine kao Europski crveni popis pčela . Crveni popisi ugroženih vrsta identificiraju vrste kojima prijeti izumiranje na europskoj razini – kako bi se mogle poduzeti odgovarajuće mjere zaštite. Štoviše, program LIFE (Financijski instrument za okoliš) može se koristiti za dobrobit divljih pčela.
Postojeći podaci nisu dovoljni da bi se jasno razumjeli razlozi smanjenja populacija oprašivača. Zbog toga EU podržava razne istraživačke projekte o zdravlju pčela , uključujući istraživački projekt o oprašivačima .
Pesticidi
Sredstva za zaštitu bilja, posebno insekticidi, mogu biti toksični za pčele. Postojeće zakonodavstvo o sredstvima za zaštitu bilja jasno spominje da se aktivne tvari koje se koriste u tim proizvodima mogu odobriti samo ako su sigurne za pčele.
Nakon nedavnih studija koje ukazuju na akutni rizik od određenih insekticida (3 neonikotinoida i fipronila) za pčele, Europska komisija značajno je ograničila njihovu upotrebu . Komisija je također poduzela korake za poboljšanje postupka odobravanja sredstava za zaštitu bilja:
- zatraženo je od Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) da u potpunosti pregleda shemu i metodologiju procjene rizika za učinke sredstava za zaštitu bilja na pčele
- definirali su nove podatke za procjenu potencijalnih učinaka na pčele
Veterinarska pitanja
Kako bi podržala akcije o zdravlju pčela, Europska komisija imenovala je Referentni laboratorij EU za zdravlje pčela koji djeluje od 1. travnja 2011. Njegove glavne zadaće uključuju:
- koordiniranje metoda koje se koriste u zemljama EU za dijagnosticiranje i praćenje relevantnih pčelinjih bolesti
- obuke za stručnjake laboratorijske dijagnoze, radionice za nacionalne referentne laboratorije
- pružanje tehničke pomoći Komisiji
- uspostavljanje i koordiniranje istraživanja o gubicima kolonija medonosnih pčela u EU s obzirom na utvrđivanje polazišta za „normalnu“ sezonsku smrtnost pčela
Europska komisija provodi edukaciju o zdravlju pčela za nadležna tijela zemalja EU-a od 2010. do 2011., 2012. do 2013. i ponovno od 2014. nadalje.
Mjere nadzora
Kako bi identificirala razmjere smrtnosti pčela i njihove moguće uzroke, Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) zatražila je 2008. godine na zahtjev Europske komisije informacije o njihovim programima nadzora, procjenama njihovih populacija pčela za 2006. godinu. -2007, i literatura koja se odnosi na kolaps kolonija, slabljenje ili smrtnost pčela. Primljene informacije prikupljene su u izvješću ” Smrtnost pčela i nadzor pčela u Europi “. Na temelju tih podataka, EFSA je pokrenula paneuropski istraživački projekt o propadanju pčela pod istim naslovom: “Smrtnost pčela i nadzor nad pčelama u Europi” . Završno izvješće projekta naglašava potrebu za boljim usklađenim nadzorom nad smrtnošću pčela u EU.
Europski referentni laboratorij za zdravlje pčela pruža najnovije znanstvene informacije o tehničkim aspektima ovog nadzora. Njegov dokument ” Osnova za pilot projekt nadzora nad gubicima pčelinjih zajednica ” daje smjernice zemljama EU koje će provoditi nadzorne studije.
Komisija podupire i tehničku pomoć i sufinanciranje država članica koje dobrovoljno sudjeluju u nadzornim studijama o gubicima kolonija medonosnih pčela . Njihova je svrha poboljšati metodologiju nadzora, prikupiti pouzdane (tj. Prikupiti ili provjeriti službenici nadležnih tijela) podatke o opsegu smrtnosti kolonija i o prevalenciji najvažnijih patogena na posjećenim pčelinjacima.
Vremenski okvir glavnih aktivnosti EU-a za zdravlje pčela
- 2014. – Konferencija za bolje zdravlje pčela
- 2013. – Komisija nastavlja sufinancirati dobrovoljne nadzorne studije o gubicima medonosnih pčela .
- 2013. – EU poduzima dodatne mjere na fipronil za bolju zaštitu europskih pčela. Prijedlog Komisije za ograničenje upotrebe fipronila , insekticida za koji je nedavno utvrđeno da predstavlja akutni rizik za europsku populaciju medonosnih pčela, podržali su stručnjaci zemalja EU-a na sastanku 16. srpnja 2013.
- 2013. – Studija pčela s bumbarima ne utječe na zaključke o neonikotinoidima, zaključuje Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA). U svojoj izjavi EFSA je ukazala na nekoliko slabosti u studiji koju je objavila UK agencija za istraživanje hrane i okoliša, a koja sugerira da neonikotinoidni pesticidi nemaju velik učinak na pčelinja društva u poljskim uvjetima.
- 2013. – Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) procijenila je rizik za pčele od fipronila kada se koristi kao tretman sjemena kukuruza. Rezultati su uključeni u EFSA-inu studiju .
- 2013. – Komisija je ograničila uporabu 3 neonikotinoida od 1. prosinca 2013.
- 2013. – Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) utvrđuje rizike za pčele od tri neonikotinoidna insekticida, predstavljena u studiji .
- 2012. – Komisija je izdvojila 3,3 milijuna eura za nadzorne studije o gubicima pčelinjeg društva, kako bi podržala 17 zemalja EU u provođenju nadzornih studija s ciljem prikupljanja daljnjih važnih informacija o gubicima pčelinjeg društva.Priopćenje za javnost o nadzornim studijama
- 2011. – Komisija Uredbom (EU) br . 87/2011 imenuje EU referentni laboratorij za zdravlje pčela . Nakon nekih promjena, radi jasnosti i pojednostavljenja zakonodavstva EU-a, Uredba (EU) br. 87/2011 ukinuta je Uredbom (EU) br . 415/2013 .
- 2010. – Komisija pojačava napore na rješavanju smrtnosti pčela usvajanjem Komunikacije o akcijama za bolje razumijevanje razloga smrtnosti pčela ( Pitanja i odgovori ).
- Mišljenja dionika o komunikaciji: zaključci Vijeća , rezolucija Europskog parlamenta , COPA-COGECA , ECPA , COLOSS