Prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda
Ovo izuzeće odnosi se isključivo na prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na tržnicama i otvorenim prostorima, pri čemu se pod prodajom vlastitih poljoprivrednih proizvoda podrazumijeva prodaja od strane samog proizvođača, a ne preprodaja poljoprivrednih proizvoda drugih proizvođača.
Ovo izuzeće odnosi se dakle na one proizvođače poljoprivrednih proizvoda koji svoje proizvode sami prodaju na tržnicama ili drugim otvorenim prostorima.
Porezni obveznik (proizvođač vlastitog poljoprivrednog proizvoda) nije obavezan izdavati račune kada vlastiti poljoprivredni proizvod prodaje na tržnicama i otvorenim prostorima, odnosno štandovima i klupama na tržnicama i izvan tržnica na malo, no kada je riječ o veleprodaji, odnosno prodaji drugom poreznom obvezniku ili pravnoj osobi koja nije porezni obveznik, račun mora izdati.
Također nije obvezan fiskalizirati izdane račune za prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda, bez obzira na porezni status odnosno pravnu osobnost, i bez obzira na eventualnu obvezu izdavanja računa prema drugom propisu.
Prodajom na tržnicama i otvorenim prostorima smatra se isključivo prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda krajnjem potrošaču koja se obavlja na neki od sljedećih načina:
- na štandovima i klupama na tržnicama na malo (ne smatra se i prodaja u čvrstim prodajnim objektima na tržnicama, već isključivo prodaja na štandovima i klupama)
- na štandovima i klupama izvan tržnica na malo (podrazumijeva se prodaja u gospodarskim dvorištima, proizvodnim objektima obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, kušaonicama, na poljima, uz prometnice, na sajmovima, izložbama i manifestacijama).
Prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda na sajmovima, izložbama i manifestacijama također se smatra prodajom na otvorenom te ne postoji obveza izdavanja računa, pa tako niti obveza fiskalizacije izdavanja računa. (Izvor: Porezna uprava)
Pojašnjenje Porezne uprave da li se plaćanje karticama Maestro, Visa, Mastercard i American Express i ostalim debitnim i kreditnim karticama smatra prometom gotovinom.
Na dostavljeni upit prenosimo pojašnjenje Porezne uprave.
Člankom 2. stavkom 5. Zakona propisano je da se prometom gotovinom smatra plaćanje za isporučena dobra ili obavljene usluge novčanicama ili kovanicama koje se smatraju platežnim sredstvom, karticama, čekom ili drugim sličnim načinima plaćanja, osim plaćanja na transakcijski račun kod banaka, ako Zakonom nije drugačije određeno.
Temeljem članka 3. Zakona, obveznicima fiskalizacije smatraju se fizičke osobe obveznici poreza na dohodak od samostalne djelatnosti (obrt, slobodna zanimanja te poljoprivrednici obveznici dohotka od samostalne djelatnosti) i pravne i fizičke osobe obveznici poreza na dobit, za sve djelatnosti koje obavljaju osim za djelatnosti izuzete od obveze izdavanja računa (posebne odredbe Zakona) te za djelatnosti izuzete od obveze fiskalizacije.
Zakonom je propisano da se postupak fiskalizacije izdavanja računa provodi samo kod onih obveznika fiskalizacije koji naplaćuju račune sredstvima koja se smatraju gotovinom, a postupak fiskalizacije izdavanja računa provode na način da izdaju račune putem prilagođenih naplatnih uređaja i dostavljaju ih elektroničkim putem kako bi se računi ovjerili u Poreznoj upravi, te istim putem šalju i poruke o poslovnicama.
Slijedom navedenog, plaćanje karticama Maestro, Visa, Mastercard, American Express i drugim kreditnim i debitnim karticama smatra se prometom u gotovini, za koji je potrebno provesti postupak fiskalizacije izdavanja računa. Dakle, prema navedenom gotovinom se ne smatra doznaka virmanskom uplatom sa računa na račun te plaćanje općom uplatnicom na račun, te za takva plaćanja nije potrebno provesti postupak fiskalizacije izdavanja računa.
Ujedno Vas upućujemo da postupite sukladno Uputi Porezne uprave, Središnjeg ureda, od 15. veljače 2013. godine, a tiče se načina plaćanja prema članku 2. stavku 5. Zakona, http://www.porezna-uprava.hr/HR_Fiskalizacija/Aktualnosti%20dokumenti/Image20130215111408-m1.pdf, objavljenu na stranicama Porezne uprave 15. veljače 2013. godine.
U uputi se navode dozvoljeni načini plaćanja koji se mogu navoditi na računu koji se izdaje kupcu i način na koji se mapiraju u XLM poruku zahtjeva za račun, koja se dostavlja putem elektroničke veze u Poreznu upravu. (Izvor: Porezna uprava)