Upis pčelinjaka u JRDŽ i evidentiranje promjena!
Mnogi pčelari, čak i oni koji se dugo vremena bave pčelama “lutaju” u potrazi za podacima da li su dužni ili ne upisati pčelinjak u JRDŽ, da li su dužni prijaviti promjene ili prestanak držanja domaćih životinja. Pokušat ćemo ovdje proći ukratko sve potrebne korake u skladu sa važećim Zakonom o držanju životinja i Pravilnikom o držanju pčela.
Neki su Pravilnici i Zakoni tijekom vremena mijenjani i pisani na način da se favoriziraju neki pčelari i pčelarske grupacije što je protivno USTAV-u Republike Hrvatske i radit ćemo na tome da se te stvari izmjene. Kako bi to uspjeli molimo vas da nam javite na probleme na koje nailazite. Za sad nam je poznato kako pojedini pčelarski fićfirići sami sebe proglašavaju nadležnim nad vašim radom i imovinom, pokušavaju parazitirati na vašem radu i uvući vas u većem broju u svoje nezakonite kaznene radnje. Protiv takvih bukvi, vrba i sličnih fićfirića borimo se istinom i Zakonom. Ako ne valja zajedno ćemo ga mijenjati jer će oni imati ovlasti nad našom imovinom samo kad na vrbi rodi grožđe.
Kako upisati svoj novi pčelinjak u Registar farmi
Provedba sustava registracije farmi odnosno svih gospodarstava na kojima se drže domaće životinje, organizirana je u skladu s Pravilnikom o sadržaju, obliku i načinu registracije farmi (NN 96/2015) kojim su definirane obveze posjednika domaćih životinja i način vođenja jedinstvene baze podataka. Registar farmi kao elektronička baza podataka uspostavljen je 2007. godine. Sadrži sve lokacije na kojima se nalaze domaće životinje u Republici Hrvatskoj i podatke o posjednicima životinja na svakom pojedinom gospodarstvu.
Posjednik, kao osoba odgovorna za zdravlje i dobrobit životinja na gospodarstvu odgovoran je za prijavu i registraciju gospodarstva u Registar farmi. U Registar moraju biti upisane sve farme goveda, ovaca, koza i kopitara bez obzira na broj životinja, farme svinja s najmanje dvije svinje, farme peradi uključujući valionice, farme kunića, farme za uzgoj divljači, uzgajališta riba, rakova i mekušaca, pčelinjaci i pčelinje paše, objekti za poslovanje s reprodukcijskim materijalom domaćih životinja, stočni sajmovi i sabirni centri, lokacije na kojima se održavaju dražbe, izložbe, sportska natjecanja i javne smotre na koje se u tu svrhu dopremaju životinje, te ostale farme koje stavljaju životinje ili njihove proizvode u promet.
Osim podataka o posjedniku životinja i adresi lokacije na kojoj se one drže, u Registar se bilježe i zemljopisne koordinate lokacije. U Registru je na taj način moguće praćenje životinja radi suzbijanja bolesti i provedbe naređenih veterinarskih mjera. Svaka lokacija u Registru je zabilježena pod Jedinstvenim identifikacijskim brojem gospodarstva, a registrirano gospodarstvo dobiva Identifikacijsku karticu gospodarstva koja je temeljni dokument i preduvjet za sustave obveznog označavanja životinja i praćenje njihova premještanja.
Procedura upisa pčelinjaka u Registar farmi
Najjednostavnije je sa se “prošećete” do vašeg područnog ureda HAPIH-a i sa djelatnicom Ministarstva poljoprivrede popunite obrazac za upis vašeg pčelinjaka u Jedinstveni registar domaćih životinja – JRDŽ. Sama procedura upisa traje 5-10 minuta. Djelatnik HAPIH-a ispunjava s vama „Zahtjev za upis u registar farmi“ i obrazac „Dodatni podaci o gospodarstvu“, te bilježi zemljopisne koordinate gospodarstva. Tako ispunjene obrasce on zatim dostavlja u Službu za označavanje i registraciju domaćih životinja gdje se vaše pčelarsko gospodarstvo upisuje u jedinstvenu bazu podataka i dodjeljuje im se Jedinstveni identifikacijski broj gospodarstva, JIBG.
Nakon upisa podataka izdaje se Identifikacijska kartica gospodarstva, dokument koji služi za identifikaciju posjednika i gospodarstva u okviru svih sustava u stočarstvu. Kartica sadrži JIBG koji je vezan za lokaciju i serijski broj kartice koji je vezan za posjednika na gospodarstvu. Identifikacijska kartica (IKG) gospodarstva poštom se dostavlja nakon cca 7 dana na adresu posjednika.
Obveze posjednika domaćih životinja
Kao posjednik pčela imate i neke obveze. Posjednik je dužan svaku promjenu podataka o gospodarstvu i posjedniku prijaviti u područni ured HAPIH-a unutar sedam dana od dana nastale promjene. Promjena se prijavljuje na obrascu “Zahtjev za promjenu podataka o farmi”. Po izmjeni podataka u Registru farmi izdaje se nova Identifikacijska kartica gospodarstva. JIBG ostaje nepromijenjen, a serijski broj kartice je novi. Izdavanjem nove kartice stara postaje nevažeća.
Osim toga kao posjednik upisan u JRDŽ dužni ste u Registar farmi prijaviti i mogući prestanak držanja domaćih životinja – pčela na vašem gospodarstvu.